W sobotę, 9 listopada br. w Tomaszowicach Powiat Krakowski wraz Powiatem Wielickim zorganizował Wielki Niepodległościowy Bal Charytatywny, który upamiętnił 15-lecie powstania powiatów w Polsce oraz 10-lecie naszej partnerskiej współpracy z powiatem monachijskim, ale także wspomógł Fundację na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”, której głównym celem jest niesienie pomocy dzieciom z chorobami nowotworowymi leczonym w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Na rzecz fundacji przekazane zostanie 50 zł z każdego biletu oraz środki ze zbiórki charytatywnej w trakcie balu(aukcja, kiermasz charytatywny, zbiórka do puszek kwestarskich). W sumie udało się zebrać ponad 80 tysięcy złotych.

Bal rozpoczął się od części oficjalnej. Przybyłych gości przywitał starosta krakowski Józef Krzyworzeka, a wśród nich byli m.in. poseł Józef Lassota, wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, Konsul Generalny RFN w Krakowie dr Werner Köhler, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, członkowie Zarządu oraz Rady Powiatu w Krakowie, prezes Zarządu Krakow Airport dr Jan Pamuła, komendant Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Ryszard Gaczoł,  liczna delegacja z powiatu monachijskiego ze starostą Johanną Rumschöttel na czele oraz politycy, przedsiębiorcy, dobroczyńcy, ludzie nauki i kultury, a także przedstawiciele władz gmin. Starosta Krzyworzeka przypomniał jak rodziła się idea organizacji balu oraz podziękował wszystkim, którzy wsparli zbiórkę charytatywną, szczególne słowa podziękowań kierując do osób, które przyjęły zaproszenia do Komitetu Honorowego Balu: J.E. ks. kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Metropolity Krakowskiego, dr. Wernera Köhlera, Konsula Generalnego RFN w Krakowie, Justyny Lewańskiej, Konsul Generalnej RP w Monachium, Jerzego Millera, wojewody małopolskiego, Marka Sowa, marszałka województwa małopolskiego, Marka Tramsia, prezesa Zarządu Związku Powiatów Polskich, prof. dr. hab. med. Walentyny Balwierz, kierownika Kliniki Onkologii i Hematologii Dziecięcej USD w Krakowie – Prokocimiu oraz prof. dr. hab. Marii Wojtyła – Świerzowskiej, prezesa Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”

Po wystąpieniu starosty wielickiego Jacka Juszkiewicza, głos zabrała starosta monachijska Johanna Rumschöttel, która podsumowała i podziękowała za dotychczasową współpracę miedzy Powiatami monachijskim, krakowskim i wielickim. Starosta Rumschöttel, kończąc swoje przemówienie, wręczyła starostom Krzyworzece i Juszkiewiczowi, przyznane przez Radę Powiatu Monachijskiego w uznaniu wyjątkowych zasług dla międzynarodowej współpracy partnerskiej z Powiatem Monachijskim, Pierścienie Honorowe Powiatu Monachijskiego. To szczególne wyróżnienie, które dotychczas otrzymało jedynie szesnaście osób, nigdy wcześniej z zagranicy.

W kolejnym punkcie programu przewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusz Nabagło wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Wielickiego Adamem Kociołkiem zaprosili starostę Johannę Rumschöttel oraz byłego starostę monachijskiego Heinera Janika i byłego przewodniczącego Rady Powiatu w Krakowie Władysława Kusińskiego do pokrojenia tortu i wzniesienia toastu za pomyślność wszystkich trzech powiatów.

W trakcie części oficjalnej odbyła się również aukcja przedmiotów, m.in. podarowanego przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego pióra. Ważnym wydarzeniem było przekazanie przez starostę Johannę Rumschöttel na ręce prof. dr hab. med. Walentyny Balwierz, czeku na 10 tys. euro dla Fundacji na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”.

Bal poprowadzili Lidia Jazgar i Łukasz Kupiec, a w trakcie koncertu głównego wystąpili Grażyna Brodzińska i Marcin Jajkiewicz wraz z zespołem muzycznym.

Organizacja balu nie byłaby możliwa bez pomocy sponsorów, którym serdecznie dziękujemy, a byli nimi:

• Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków – Balice Sp. z o.o.
  • Ziaja LTD, Oddział Kraków, Dariusz Bukaty
  • Laboratorium Kosmetyków Naturalnych Farmona Sp. z o.o.
  • Konsorcjum Producentów Kiełbasy Lisieckiej Stanisław Mądry
  • Drukarnia Rafael
  • P.H.U. “Albi” – Aleksy Bidas
  • Hurtownia Napojów P.H.U. „Centrum-Krak” Piotr Goraj
  • Hodowla róż szklarnianych Wojciech Worytkiewicz
  • Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”
  • Pani Karolina Witek

Darczyńcy Wielkiego Niepodległościowego Balu Charytatywnego:

Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczpospolitej Polski, Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego, Ziaja, Farmona, Katarzyna Prusik – Lutz, Dorota Niemiec, Dyrektor Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego, Bernadetta Stępień, Zdzisław Słonina, Bogusław Sonik, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Józef Krzyworzeka, Marita Benke – Gajda, Dagmara Kwiatek-Kamińska, Róża Thun, Posłanka do Parlamentu Europejskiego, Ludwik Miętta – Mikołajewicz, Prezes TS „Wisła”, Drukarnia Rafael, Wojciech Kowalczyk, Karolina Witek, Jadwiga Gajda – Lusina, Zbigniew Boniek, Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Marek Tramś, Prezes Związku Powiatów Polskich, Barbara Karczewska, Lidia Jazgar, Urszula Stochel, Powiat Monachijski, Piotr Goraj, Tomasz Kaleta, Prezes Zarządu Malinowy Zdrój Sp. z o.o., Grażyna Brodzińska, Fundacja na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”, Maria Bieńkowska – Kopczyńska „Pestka”, Stowarzyszenie „Na Śliwkowym Szlaku”, Artquartia pracownia oprawy obrazów.

Patronat honorowy:

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, prezes Zarządu Związku Powiatów Polskich Marek Tramś

Patronat medialny:

TVP Kraków, Dziennik Polski, Radio Kraków

Wciąż można wesprzeć Fundację na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe” dokonując do  31 grudnia 2013 r. wpłat na konto zbiórki publicznej prowadzonej na terenie województwa małopolskiego, numer konta: Getin Noble Bank  87 1560 1137 2833 9010 6000 0001.