foxW dniach od 23 września do 2 października 2015 roku na obszarze województwa małopolskiego będzie prowadzona akcja szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie. Przynęty z płynną szczepionką będą wykładane ręcznie oraz zrzucane z samolotów.

W okresie wykonywania szczepień oraz 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie należy jej podnosić, dotykać oraz niszczyć. Przynęty po kontakcie z człowiekiem nie są przyjmowane przez lisy. Zaleca się pilnowanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów aby w okresie szczepień nie puszczać ich wolno. W czasie spacerów zwierzęta należy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania ich obserwacji.

W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki, która może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa, należy umyć skórę wodą z mydłem i natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kontrolę i kierowanie akcją szczepienia prowadzi Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie.

Szczegółowe informacje są dostępne na stronie internetowej http://www.wiw.krakow.pl/Aktualnosci/Informacja/18

Opracowano na podstawie komunikatu Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 21.09.2015 r.