MiniaturaW niedzielny wieczór 15 listopada w krakowskim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń bieżącego roku zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Krakowie – Koncert Cecyliański. W tym szczególnym projekcie kulturalnym wzięło udział prawie 130 śpiewaków, 65 instrumentalistów oraz 5 dyrygentów z chórów i orkiestr działających na terenie powiatu krakowskiego i miasta Krakowa. Idea Anny Roj – dyrygenta Młodzieżowego Chóru „Fermata” i Jarosława Ignaszaka dyrygenta Orkiestry „Wieniawa” mająca na celu ożywienie współpracy między lokalnymi zespołami wokalnymi i instrumentalnymi powstała na początku roku. Wtedy postanowiono zorganizować wspólne warsztaty muzyczne, zakończone koncertem. W Jesiennych Warsztatach „Muzykujmy Razem” wzięło udział 6 chórów (Młodzieżowy Chór „Fermata” z Zielonek, Chór „Psallite Deo” z Bibic, Chór „Voci di San Francesco” z Zabierzowa oraz z Krakowa: Chór „Chopiniada”, Chór „Harfa” i Chór kameralny „Parafraza”) i Orkiestra „Wieniawa” z Raciborowic wspomagana przez muzyków orkiestr „Wola” z Woli Zachariaszowskiej oraz „Sygnał” z Radziszowa. Wszystkie zespoły wspólnie z prof. Stanisławem Krawczyńskim, wybitnym dyrygentem z Akademii Muzycznej w Krakowie, pracowały nad repertuarem podczas wielogodzinnych prób. Efekty usłyszeliśmy podczas niedzielnego koncertu. W wypełnionym do ostatniego miejsca kościele wybrzmiały słynne kompozycje Marca Antoina Charpentiera, Jacoba de Haana, Charlsa Gounoda, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz utwór Henryka Jana Botora O, sancta Caecilia napisany specjalnie na tą okazję.

Na koncercie odbyła się także prezentacja albumu fotografii zabytków sztuki sakralnej „Pośród sztuki nadzieja” autorstwa Bożeny Piłat i Wojtka Kowalczyka.

Starostwo Powiatowe w Krakowie, jako organizator pragnie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które współuczestniczyły w przygotowaniach, organizacji i realizacji warsztatów i koncertu.

BPW