Turniej O czapkę św. Mikołaja (1)W dniu 6 grudnia br., w hali widowiskowo-sportowej w Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach odbył się V Wojewódzki Turniej Tańców Polskich w formie Towarzyskiej „O czapkę św. Mikołaja”. Impreza rozpoczęła się od przywitania wszystkich zgromadzonych gości polonezem w wykonaniu Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz wszystkich uczestników turnieju. W rywalizacji tanecznej wystartowało 51 par w wieku od 4 do 40 lat i powyżej. Najmłodsi na parkiecie byli Kinga Owca i Alan Sroka reprezentujący Zespół Taneczny „Chochliki” działający przy Fundacji im. ks. Siemaszki w Piekarach. Choć nie zajęli miejsca na podium to ich debiut był bardzo udany. W turnieju wzięło udział 12 nowych par, wśród których były dwie pary z Ukrainy z Zespołu „Polunyczka” (Truskaweczka) – Roman Czuba i Anastazja Czuba oraz Nazari Kowalowski i Weronika Priachina. Na parkiecie królował krakowiak, kujawiak, oberek i mazur – najpiękniejsze polskie tańce narodowe. Ponad to turniej został uświetniony występami zespołów z Ukrainy. Swoje tańce zaprezentował Popularny Dziecięco – Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego “Polunyczka” oraz Zespół “Samocwity” z Lwowa. Występy naszych przyjaciół zostały nagrodzone gromkimi brawami.

Wojewódzki Turniej Tańców Polskich w formie Towarzyskiej „O czapkę św. Mikołaja” jest imprezą wyjątkową. Co roku „Mikołaj”, zostawia dla wszystkich tancerzy upominki, a zwycięzcy turnieju otrzymują Mikołajowe czapki i puchary. Nikt nie wyjeżdża z Liszek z pustymi rękami a wszystkie buzie są zawsze uśmiechnięte.

W turnieju wzięły udział następujące zespoły:

1.Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
2.Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
3. Dziecięcy Zespół Folklorystyczny „Ozorkowianie” z Ozorkowa
4. Zespół Taneczny „ Chochliki” działający przy Fundacji im. Ks. Siemaszki w Piekarach
5. Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej
6. Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” z Krakowa
7. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” reprezentujący Gminę Liszki
8. Popularny dziecięco – młodzieżowy zespół tańca ludowego “Polunyczka”
9. Zespół “Samocwity” ze Lwowa

Pary rywalizowały w 9 kategoriach

kat. 0 (4-6 lat)
kat. I debiut (7-9 lat)
kat. I open (7-9 lat)
kat. II D (10-12 lat)
kat. II C (10-12 lat)
kat. III open (13 – 15 lat)
kat. IV open (16-18 lat)
kat. VI open (27 -39 lat)
kat. VII open (40 i powyżej)

Wyniki turnieju:

Kat. 0
I miejsce – Franciszek Brzeziński i Łucja Siejka – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
II miejsce – Emil Białoń i Gabriela Ulbrych – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Nazari Kowalowski i Weronika Priachina – Popularny dziecięco – młodzieżowy zespół tańca ludowego “Polunyczka”

Kat. I debiut
I miejsce – Bartosz Moskała i Natalia Jaskowska – Zespół Taneczny “Chochliki” z Fundacji im. Ks. Siemaszki
II miejsce – Jakub Pytel i Gabriela Murzyn – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
III miejsce – Stanisław Bieniek i Anna Hojna – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc

Kat. I open
I miejsce – Dominik Bigaj i Aleksandra Klimek – Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”
II miejsce – Paweł Tabor i Zofia Brzezińska – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Grzegorz Bizoń i Magdalena Bronowska – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej

Kat. II C
I miejsce – Michał Klimek i Julia Guzy – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
II miejsce – Wiktor Kasprzycki i Dorota Sikora – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”

Kat. II D
I miejsce – Kornel Woźniak i Julia Klimek- Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
II miejsce – Michał Berbeć i Małgorzata Witalec – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Maciej Szewczyk i Kaja Kolińska – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc

Kat. III open

I miejsce – Grzegorz Galos i Aniela Biczak – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
II miejsce – Michał Sikora i Małgorzata Wąsik – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”
III miejsce – Mikołaj Szafraniec i Julia Pater – Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”

Kat. IV open
I miejsce – Mikołaj Boroń i Klaudia Bonarek – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
II miejsce – Mateusz Pilecki i Barbara Nowak – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa

Kat. VI open
I miejsce – Jakub Stadnicki i Monika Bronowska – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej
II miejsce – Zbigniew Banyś i Ewa Głowacz Berbeć – Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka”

Kat. VII open
I miejsce – Marcin Boroń i Agnieszka Boroń – Klub Tańców Polskich „Maki i Powoje” z Krakowa
II miejsce – Janusz Kozień i Lucyna Sławińska – Targosz – Zespół Pieśni i Tańca „Dobczyce” z Dobczyc
III miejsce – Wojciech Rybczyk i Barbara Rybczyk – Zespół Pieśni i Tańca „Beskid” z Bielska Białej

Organizatorami turnieju byli: Fundacja im. Ks. Siemaszki, Gmina Liszki, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Lisiecka” oraz Zespół Szkół w Liszkach.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Liszki.

Honorowy Patronat nad turniejem objęli Józef Krzyworzeka – starosta krakowski, Paweł Miś – wójt gminy Liszki. Patronat merytoryczny nad turniejem sprawowała Komisja ds. Tańców Polskich Polskiej Sekcji CIOFF®

Anna Kruczek
Kierownik Zespołu Pieśni
i Tańca “Ziemia Lisiecka”