zdW dniu 28 kwietnia br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie miały miejsce powiatowe eliminacje Konkursu Ortograficznego „O Pióro Starosty”. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 21 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu krakowskiego, którzy zostali serdecznie przyjęci w imieniu starosty, Józefa Krzyworzeki, przez dyrektor Wydziału Edukacji, Lidię Pycińską. Uczestnicy napisali konkursowy tekst pt. „Dwa światy”  autorstwa Anny Kowalik, nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. Wł. Łokietka w Skale. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Ewy Helbin-Czyżowskiej, w skład której wchodzili nauczyciele z pozostałych szkół powiatu, przyznała I miejsce Zuzannie Babińskiej z LO w Skawinie, honorując ją nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym wpisem.  Miejsce II przypadło Agnieszce Piwowarczyk z LO w Piekarach, a miejsce III wywalczył  Mateusz Pałka z ZSP w Krzeszowicach. W imieniu organizatorów nagrody zwycięzcom wręczyli: dyrektor Wydziału Edukacji – Lidia Pycińska oraz dyrektor ZST-E w Skawinie, Anna Stec. Podziękowano również nauczycielom za wkład pracy w przygotowanie uczestników do konkursu, wręczając im  pamiątkowe dyplomy. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się najlepsi uczniowie, którzy wcześniej w swoich macierzystych szkołach zmierzyli się z dyktandem autorstwa Teresy Gałek, polonistki z LO w Centrum Edukacyjnym “Radosna Nowina 2000” w Piekarach.

Młodzież, jak  co roku, była dobrze przygotowana do zmagań z pułapkami polskiej ortografii. Choć zwycięzcy nie napisali prac bezbłędnie, co świadczy o dużym stopniu trudności, z którymi przyszło im się zmierzyć, to i tak wyłonienie trójki zwycięzców było dla jurorów niemałym wyzwaniem. Piszący dobrze radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, kłopoty mieli natomiast, podobnie jak w poprzednich latach, z poprawnym pisaniem wyrazów rzadko używanych, wyrazów modnych, kolokwializmów, zapożyczeń i złożonych struktur słowotwórczych. A oto przykład fragmentu tekstu konkursowego: „Płowowłosy stolarz spod Boguchwały na Rzeszowszczyźnie, heblując strugiem powyrzynaną powierzchnię żerdzi z  olchy, nie myślał w ogóle o arcytrudnym zleceniu dla afro Polaka, który zachwycony bezbrzeżnymi bieszczadzkimi pejzażami, zamieszkał w studwudziestoipółletniej chyży wraz z żoną pół Polką, pół Amerykanką oraz białookim husky”.

Cóż, kolejne spotkanie miłośników polskiej ortografii przeszło już do historii, ale wielu z uczestników dyktanda zadeklarowało chęć wzięcia w nim udziału w następnym roku szkolnym, zachęconych zdrowym duchem rywalizacji, świetną atmosferą i pragnieniem powalczenia o atrakcyjne nagrody rzeczowe – z tą najważniejszą – tytułowym Piórem Starosty Krakowskiego.

Skład Komisji Konkursowej:

1. Agnieszka Marszowska – LO CE „Radosna Nowina 2000” w Piekarach.
  2. Andrzej Domagała– LO w Skawinie
  3. Joanna Wasilewska – ZSRCKU w Czernichowie