rainer-35W dniu 17 listopada 2016 r. w Starostwie Monachijskim odbył się  wernisaż kolejnej już wystawy dzieł artystów z powiatów krakowskiego i monachijskiego, należących do polsko-niemieckiej grupy „Hund und Katz”. W wystawie pod tytułem „Metamorfozy” zaprezentowano twórczość dwudziestu sześciu artystów. Są to: Marita Benke–Gajda, Jakub Niewdana, Krzysztof Kamiński, Dagmara Kwiatek-Kamińska, Mado Kucharska, Anna Siek, Barbara Zgoda, Jan Biczysko, Ewa Wróbel, Maria Bieńkowska–Kopczyńska „Pestka”, Małgorzata Stańczyk, Magdalena Cisło i Natalia Nowacka , a ze strony niemieckiej: Claudia Lutterkord, Friederike Hofmann, Gisela Paetsch, Klaus Eberlein, Silvia Widmann, Brigitte Stanke, Christine Weidlich,  Rosa Quint, Marie Elise Schobesberger, Willy Paßreiter, Siegfried Horst, Peter Pich i Gaby Hacke.

Wystawiane prace reprezentują różne dziedziny sztuki – są wśród nich obrazy, rzeźby, grafiki, fotografie i ceramika. Inspiracją do tegorocznej wystawy były dla artystów wszelkiego typu przemiany: począwszy od tych, które dotykają samego człowieka, poprzez metamorfozy natury, aż po materiały, którymi posługują się twórcy, by zobrazować proces przemian.

Otwierający wystawę starosta monachijski Christoph Göbel zauważył, iż, wbrew nazwie grupy artystów „Hund & Katz”, kontakty artystów niemieckich i polskich stanowią zgoła zaprzeczenie przysłowiowego życia „jak pies z kotem” – długoletnie, bo datujące się od 2004 kontakty twórców, owocujące  licznymi wspólnymi warsztatami twórczymi i wystawami, są świadectwem tego, iż jakość partnerstwa zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Wernisaż wystawy zgromadził tłumy gości podziwiających kreatywność artystów mierzących się z tematem przemian, odbił się również szerokim echem w niemieckiej prasie: relacje

z imprezy zamieściły m.in. „Süddeutsche Zeitung”, „ANT-Verlag”  oraz portal towarzystwa niemiecko-polskiego w Monachium.

Wystawę będzie można jeszcze zwiedzać do 16 grudnia 2016.