W dniu 7 kwietnia 2017 r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie miały miejsce kolejne, jak co roku, powiatowe eliminacje Konkursu Ortograficznego „O Pióro Starosty”. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 25 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu krakowskiego, którzy zostali serdecznie przywitani i przyjęci przez starostę Józefa Krzyworzekę. Uczestnicy napisali konkursowy tekst pt. Żorżety, ażury, a może muśliny, czyli co w modzie piszczy…, autorstwa Justyny Gerc-Tobiczyk, nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych ze Skawiny. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Ewy Helbin-Czyżowskiej, w skład której wchodzili nauczyciele z pozostałych szkół powiatu, przyznała I miejsce Aleksandrze Bętkowskiej z ZSRCKU z Czernichowa, honorując ją nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym grawerem i wpisem. Miejsce II przypadło Elizie Grabarczuk z LO w Centrum Edukacyjnym „Radosna Nowina” w Piekarach, a miejsce III wywalczyła Olga Chromniak z ZSO w Skawinie. Przyznano ponadto dwa wyróżnienia – dla Zuzanny Babińskiej z ZSO w Skawinie i Adriana Poniedziałka z ZSRCKU  w Czernichowie. W imieniu Starosty i organizatorów nagrody zwycięzcom wręczyli: członek Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusz Wrzoszczyk oraz dyrektor ZST-E w Skawinie, Anna Stec. Podziękowano również nauczycielom za wkład pracy w przygotowanie uczestników do konkursu, wręczając im  pamiątkowe dyplomy. Do eliminacji powiatowych zakwalifikowali się najlepsi uczniowie, którzy wcześniej w swoich macierzystych szkołach zmierzyli się z dyktandem autorstwa Ewy Helbin-Czyżowskiej, polonistki z Zespołu Szkół Techniczno-Ekonomicznych ze Skawiny.

Młodzież, jak co roku, była dobrze przygotowana do zmagań z pułapkami polskiej ortografii. Choć zwycięzcy nie napisali prac bezbłędnie, co świadczy o dużym stopniu trudności, z którymi przyszło im się zmierzyć, to i tak wyłonienie zwycięzców było dla jurorów niemałym wyzwaniem. Piszący dobrze radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, kłopoty mieli natomiast, podobnie jak w poprzednich latach, z poprawnym pisaniem wyrazów rzadko używanych, wyrazów modnych, kolokwializmów, zapożyczeń i złożonych struktur słowotwórczych. A oto przykład fragmentu tekstu konkursowego: „Można by rzec, że szata zdobi człowieka. Czy rzeczywiście odzież, którą nosimy, świadczy o naszej bezbrzeżnej oryginalności? Być może tylko nie chcemy ubierać tego, co należałoby włożyć już do lamusa. A co jest dzisiaj modne? Półprzezroczyste tiule od stóp do głów czy jednowarstwowe zestawienie marmurkowej bluzki z żabotem i nibygwiazdą, jasnopomarańczowej midi spódnicy typu pliska na plisce z różowo-czerwonymi, ultralekkimi lordsami. Wiadomo przecież, że czółenka od dawna są już passe.”

Cóż, po raz kolejny spotkanie miłośników polskiej ortografii przechodzi już do historii. Dla młodzieży była to okazja do zdrowej rywalizacji i zmagań o atrakcyjne nagrody rzeczowe, a zwłaszcza o nagrodę główną – tytułowe „Pióro Starosty”. Niektórzy z uczniów brali udział w konkursie już trzeci raz z rzędu, co świadczy o atrakcyjności tej imprezy.

Skład Komisji Konkursowej:

1. Katarzyna Borowiec – LO CE „Radosna Nowina 2000” w Piekarach.
  2. Ewa Jurek – ZSO w Skawinie
  3. Joanna Wasilewska – ZSR CKU w Czernichowie