W okresie nasilenia upalnej pogody zwłaszcza dzieci i osoby starsze nie powinny wychodzić z domu w godz. 10 – 16, zaś wszyscy narażeni na dłuższe promieniowanie słoneczne powinni pamiętać o nakryciu głowy (kapelusz, czapka z daszkiem, chustka). Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać dzieci, osób starszych, ani zwierząt w zaparkowanym – choćby na chwilę – pojeździe, gdyż w jego wnętrzu temperatura rośnie błyskawicznie nawet do ponad 70 C.

Pamiętać też należy o prawidłowym nawadnianiu organizmu poprzez piecie wody – najlepiej niegazowanej a unikaniu picia napojów zawierających alkohol oraz duże ilości cukru lub kofeiny, bo przyspieszają one proces odwonienia. Osoby zażywające leki winny uważnie monitorować swoje samopoczucie, gdyż w czasie upałów zmienia się ich stężenie i działanie w organizmie. Natomiast osoby pracujące w pomieszczeniach klimatyzowanych, aby nie doznać szoku termicznego, powinny stopniowo aklimatyzować się przed wyjściem na zewnątrz, gdzie panuje wysoka temperatura.

W okresie upałów należy również ograniczyć opalanie się, gdyż długotrwałe przebywanie w pełnym słońcu może doprowadzić do groźnego przegrzania organizmu lub poparzeń skóry. Przed wejściem do zbiornika wodnego wody – basenu, rzeki, stawu – w celu ochłodzenia się lub pływania najpierw należy spłukać ciało wodą do której wchodzimy, a potem powoli się zanurzać, gdyż gwałtowne wejście, a zwłaszcza skoki do wody, mogą mieć zgubne skutki.

W przypadku przegrzania, odczuwania zawrotów głowy lub osłabienia konieczne jest przeniesienie się w chłodne miejsce oraz nawodnienie organizmu, a gdy objawy nie ustępują, skorzystanie z pomocy medycznej.

W upalne dni należy spożywać lekkie posiłki bazujące na warzywach i owocach, które dostarczają niezbędnych składników mineralnych i witamin, albowiem tłuste, smażone, wysokokaloryczne potrawy niepotrzebnie obciążają wyczerpany upałem organizm.

Nie zapominajmy o zwierzętach, którym także doskwiera letnia spiekota. Buda ustawiona w zacienionym miejscu, a zwłaszcza pojemnik ze świeżą wodą, na pewno przyniesie ulgę spragnionym łańcuchowym psom, bezdomnym kotom oraz ptactwu. Jeśli zauważymy, że zwierzę przebywa w złych warunkach, a zwłaszcza bez dostępu do wody pitnej, nie należy bać się interwencji i zgłoszenia tego faktu pod numer alarmowy 112.

A.M. Tylek
Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego