Wystawą „POZA SCHEMATAMI – w 100-lecie polskiej awangardy” której wernisaż odbył się 1 września br. w Galerii w Pałacu Vauxhall w Krzeszowicach,  artyści z powiatu krakowskiego włączyli się w obchody stulecia polskiej awangardy, bowiem właśnie mija sto lat od jej pierwszej manifestacji. Wystawa zorganizowana wspólnie przez Centrum Kultury i Sportu w Krzeszowicach i Wydział Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie prezentuje prace 24 artystów, którzy przyjęli zaproszenie do twórczej dyskusji o aktualność i siłę oddziaływania Wielkiej Awangardy. Wystawę otworzył wicestarosta krakowski Wojciech Pałka, a na wernisażu obecni byli m. in. Wacław Gregorczyk, burmistrz miasta i gminy Krzeszowice, radna powiatowa Janina Lasoń i dyrektor Wydziału Promocji i współpracy Małgorzata Zięć.

W wystawie, która można obejrzeć do 13 października biorą udział: Olga Baca, Marita Benke – Gajda, Maria Bieńkowska-Kopczyńska, Barbara Dec, Ewa Gadnicka-Włodarczyk, Mado Kucharska, Dagmara Kwiatek-Kamińska, Marta Makarczuk, Irena Podolak, Agnieszka Praxmayer, Anna Praxmayer, Anna Siek, Bernadetta Stępień, Maria Ślusarczyk, Barbara Zgoda, Bożena Piłat i Wojtek Kowalczyk, Michał Baca, Jan Biczysko, Rafał Cywiński, Mariusz Cichoń, Krzysztof Kamiński, Marcin Kołpanowicz, Andrzej Zwolak.