W dniach od 7 do 13 października grupa młodzieży z klas mundurowych Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach przebywała na Kresach Wschodnich. Wycieczkę zaplanowano tak, aby w przeciągu tygodnia zwiedzić najważniejsze miejsca związane z naszą historią i z wielkimi Polakami. Wyjazd na Kresy poprzedziła przeprowadzona w szkole zbiórka żywności i odzieży. Mieszkaliśmy w Samborze, w Domu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, które zaskoczyły nas troskliwą opieką i wspaniałą kuchnią. Głównym celem naszego wyjazdu było porządkowanie wraz z członkami Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej przedwojennych polskich grobów na cmentarzu w Samborze. Zwiedziliśmy Lwów – miasto wielu kultur, religii i wspaniałych zabytków. Wielkim przeżyciem było złożenie w polskich mundurach biało-czerwonych kwiatów na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Byliśmy w Zadwórzu, które nazywane jest polskimi Termopilami. Bardzo wzruszająca była wizyta umundurowanych uczniów w polskiej wsi Łanowice, gdzie spotkaliśmy się z potomkami naszych rodaków: mieszkańcami i dziećmi z przedszkola. W Drohobyczu spacerowaliśmy znaną z literatury Ulicą Krokodyli i wędrowaliśmy śladami Brunona Schulza. Podziwialiśmy znany międzywojenny kurort, jakim był Truskawiec. Na naszym szlaku znalazły się również Rudki (miejsce wiecznego spoczynku Aleksandra Fredry), Gródek Jagielloński (miejsce śmierci króla Władysława Jagiełły), wreszcie Żółkiew – siedziba rodu Żółkiewskich i Sobieskich. W żółkiewskim zamku oficjalnie świętowano zwycięstwo pod Wiedniem, tutaj został pochowany bohaterski hetman Stanisław Żółkiewski – jedyny wódz, który w nowożytnej historii zdobył Moskwę. Podczas wyjazdu dotarliśmy do popularnych miejsc odwiedzanych przez wycieczki, ale także do tych zapomnianych, leżących poza uczęszczanymi szlakami. Przekonaliśmy się, że Kresy są krainą napotykanej co krok przeszłości, leżącą na styku wielu kultur. Można tu natknąć się na dawne posiadłości polskich królów i magnatów, położone w otoczeniu pagórkowatych krajobrazów, a także na zagubione, często bardzo zaniedbane cmentarze, wciąż świadczące o obecności Polaków na tych obszarach. Poznaliśmy ludzi, którzy wciąż kultywują polską tradycję, kulturę i wiarę. Była to dla nas lekcja polskości, naszej trudnej, ale i pięknej historii. Na Kresy wrócimy na pewno!

Łukasz Skalny
Dyrektor ZSP Krzeszowice