16 września 2018 roku, w ramach rewizyty, do Zespołu Szkół Techniczno –Ekonomicznych w Skawinie przyjechało 14 uczniów ze szkoły Walter – Klingenbeck – Schule Staatliche Realschule Taufkirchen pod opieką Janiny Rolki i Floriana Attenbergera oraz przedstawicielki JBS – niemieckiej organizacji młodzieżowej: Malwiny Szczypty. Do grupy niemieckiej dołączyło 15 uczniów z ZSTE w Skawinie pod opieką Andrzeja Spyrki oraz Marii Menert – Jastrzębskiej.

Jeszcze tego samego dnia młodzież miała okazję podziwiać uroki Krakowa – centrum oraz dzielnicę żydowską Kazimierz. Przejażdżka meleksami była świetną okazją do zapoznania gości z historią i zabytkami miasta. Przez kolejne trzy dni, dzięki uprzejmości dyrektor  Krystyny Jędrzejczyk, w ZSTE trwały prace nad projektami pod hasłem „Cztery Żywioły”. Uczniowie w czterech zespołach pracowali m.in. z wikliną (wyplatali z niej kosze i inne ciekawe formy), konstruowali latające halowe modele samolotów o napędzie gumowym, a w ramach warsztatów krawieckich upcyclingu tworzyli torby z banerów reklamowych. Jedna z grup zaprojektowała i wykonała imponujący mural w świetlicy szkolnej.

Interesującym przeżyciem było spędzenie dnia w Brzeźnicy – w Dolinie Karpia. Dyrektor tamtejszego Domu Kultury i Promocji Kazimierz Mostowik ciekawie opowiadał o hodowli karpia, oprowadził grupę po stawach hodowlanych, przygotował rybę do wędzenia oraz zorganizował spływ Galarem po kanale wiślanym.

W czasie pobytu w Polsce uczniowie mieli okazję rywalizować ze sobą podczas rozgrywek w kręgle, nabyć doświadczenia w różnych dziedzinach sztuki, a także bliżej poznać naszą kulturę. Młodzież bez większych problemów pokonywała bariery językowe, czego przykładem był m.in. udział w grze miejskiej. Wielu emocji i dobrej zabawy dostarczył również wyjazd do Fabryki Cukierków w Krakowie, podczas którego uczniowie własnoręcznie wykonywali lizaki i karmelki.

Całe przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez finansowego wsparcia Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży, Powiatu Krakowskiego, rodziców oraz  zaangażowania uczniów i opiekunów.

wym2

wym1