Reportaż

Cały Koncert

Koncert Cecyliański w Sanktuarium św. Jana Pawła II

Starostwo Powiatowe w Krakowie po raz drugi zorganizowało Jesienne Warsztaty Muzyczne dla chórów i orkiestr działających w powiecie krakowskim, które zwieńczył koncert w pięknym wnętrzu Sanktuarium św. Jana Pawła II w niedzielny wieczór 26 listopada 2017 r. Licznie zgromadzoną publiczność powitali starosta krakowski Wojciech Pałka oraz przewodnicząca Rady Powiatu w Krakowie Alicja Wójcik. Projekt powstał z inicjatywy osób zakochanych w muzyce i wspólnym jej tworzeniu. Sukces pierwszej edycji warsztatów i koncertu, który odbył się w 2015 roku w Kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, spowodował udział w tegorocznym wydarzeniu kolejnych zespołów, także z powiatu chrzanowskiego, wielickiego, jak i miasta Krakowa – razem 170 osób.  Wystąpili: Młodzieżowy Chór „Fermata” z Zielonek – dyrygent Anna Roj, Chór „Psallite Deo” z Bibic – dyrygent Marta Krawczyk, Chór „Voci di San Francesco” z Zabierzowa oraz  Chór „Harfa” z Krakowa – dyrygent Edward Macheta, Chór „Vox Animae” z Chrzanowa – dyrygent Agnieszka Trela-Jochymek, Zespół Wokalny „Argento” z Gdowa – dyrygent Małgorzata Bednarczyk, Akademicki Chór „Organum” z Krakowa – dyrygent Bogusław Grzybek oraz muzycy orkiestr z powiatu krakowskiego: „Wieniawa” z Raciborowic, „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, „Sygnał” z Radziszowa, Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne i „Kosynierzy” z Luborzycy. Przygotowania zespołów odbywały się w sali prób Orkiestry “Wieniawa” pod dyrekcją Jarosława Ignaszaka. Partie solowe wykonały utalentowane, mimo młodego wieku wielokrotnie nagradzane sopranistki Jolanta Kowalska-Pawlikowska i Gabriela Świerczek. Opiekę artystyczną nad całością przedsięwzięcia ponownie objął prof. Stanisław Krawczyński, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie, który również dyrygował  koncertem. Koncert zadedykowany został św. Cecylii, a także generałowi Józefowi Hallerowi w setną rocznicę utworzenia Błękitnej Armii. Usłyszeliśmy utwory Philipa Sparke’a, Juliusza Łuciuka, Wojciecha Kilara, Johna Ruttera, Gulio Cacciniego i Henryka Jana Botora. Wieczór zakończyło wspólne wykonanie „Boże coś Polskę”. W tym koncercie były dwie idee. Pierwsza, duchowo-religijno-patriotyczna poprzez treść i program, a druga to połączenie energii młodych ludzi i tych o trochę większym doświadczeniu, co skutkowało ogromnym entuzjazmem wszystkich wykonawców – powiedział po koncercie profesor Krawczyński – Potrzeba tego typu działań jest w społeczeństwie ogromna, o czym świadczył wypełniony do ostatniego miejsca kościół. Wśród słuchaczy znaleźli się przedstawiciele Powiatu Krakowskiego: starosta krakowski Wojciech Pałka, wicestarosta Tadeusz Nabagło, członek zarządu Arkadiusz Wrzoszczyk, przewodnicząca Rady Powiatu w Krakowie Alicja Wójcik, wiceprzewodniczący Piotr Goraj, grupa radnych, a także rodziny występujących muzyków i chórzystów oraz licznie zgromadzeni goście.

Podziękowania dla artystów

Starostwo Powiatowe w Krakowie składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim artystom, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację II Jesiennych Warsztatów Muzycznych “Muzykujmy razem” i Koncertu Cecyliańskiego, który odbył się w niedzielę 26 listopada br.w przepięknym wnętrzu Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

To dzięki waszej pasji i entuzjazmowi licznie przybyli goście mogli przeżyć wspaniały wieczór z muzyką, która “…jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju…”

Dziękujemy wspaniałym solistkom: Jolancie Kowalskiej-Pawlikowskiej i Gabrieli Świerczek, chórzystom z Młodzieżowego Chóru „Fermata” z Zielonek, „Psallite Deo” z Bibic,  „Voci di San Francesco” z Zabierzowa, „Harfa” z Krakowa, „Vox Animae” z Chrzanowa, Akademickiego Chóru „Organum” z Krakowa oraz Zespołu Wokalnego „Argento” z Gdowa, muzykom orkiestr z powiatu krakowskiego: „Wieniawa” z Raciborowic, „Wola” z Woli Zachariaszowskiej, „Sygnał” z Radziszowa, Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne i „Kosynierzy” z Luborzycy.

Dziękujemy dyrygentom: Annie Roj, Marcie Krawczyk, Edwardowi Machecie, Agnieszce Treli-Jochymek,  Małgorzacie Bednarczyk, Bogusławowi Grzybkowi oraz Jarosławowi Ignaszakowi, pod którego kierownictwem w sali prób Orkiestry “Wieniawa” odbywały się przygotowania do koncertu.

Przede wszystkim dziękujemy Wspaniałemu Pedagogowi i Dyrygentowi, Profesorowi Stanisławowi Krawczyńskiemu, rektorowi Akademii Muzycznej w Krakowie, który sprawował opiekę artystyczną nad całością przedsięwzięcia.

Niedzielny koncert dedykowany był św. Cecylii, patronce muzyki i muzyków, a także generałowi Józefowi Hallerowi w setną rocznicę utworzenia Błękitnej Armii. Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała utworów Philipa Sparke’a, Juliusza Łuciuka, Wojciecha Kilara, Johna Ruttera, Gulio Cacciniego i Henryka Jana Botora, a wieczór zakończyło wspólne wykonanie pieśni „Boże coś Polskę”.

Zapraszamy na Koncert Cecyliański

Starostwo Powiatowe w Krakowie serdecznie zaprasza na Koncert Cecyliański, który odbędzie się w niedzielę 26 listopada o godz. 18:30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie (ul. Totus Tuus 32).

W wydarzeniu, które będzie zwieńczeniem trzydniowych warsztatów muzycznych weźmie udział Orkiestra Powiatu Krakowskiego oraz ponad 100-osobowy chór złożony z chórów działających na terenie powiatu krakowskiego, wielickiego, chrzanowskiego i miasta Krakowa.

W repertuarze koncertu znajdą się utwory Philipa Sparkea, Juliusza Łuciuka, Wojciecha Kilara, Johna Ruttera, Gulio Cacciniego oraz Jana Henryka Botora.

Koncertem zadyryguje prof. Stanisław Krawczyński, wybitny dyrygent, rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Serdecznie zapraszamy !!!

Plakat Koncert Cecyliański