16_mddk_baner_472x200 Po raz kolejny mamy przyjemność zaprosić Państwa do odwiedzenia intrygujących i często niedostępnych zabytków Małopolski. Zachęcamy do podróży do miejsc nieznanych, urzekających, do obejrzenia zabytków cennych ze względu na architekturę, otoczonych parkami i ogrodami, kryjących fascynujące historie.

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej motywem przewodnim XVI edycji Dni Dziedzictwa, zatytułowanej Wielki wybuch 1914–1918, jest historia tego okresu. Podczas dwóch majowych weekendów (17-18 maja oraz 24-25 maja) pokażemy nie tylko zabytki militarne, ale także obiekty świadczące o wielkiej zmianie i rozwoju cywilizacyjnym, dla którego wielka wojna była bezpośrednim impulsem.

W każdym z dziesięciu miejsc, które wybraliśmy, będą Państwo mieli okazję poznać nie tylko historię zabytków z lat 1914–1918, ale również losy ich gospodarzy i postaci z nimi związanych, którzy wpłynęli na kształt życia gospodarczego, obywatelskiego i artystycznego tego okresu. W ciekawy sposób opowiedzą o nich przewodnicy – pasjonaci i eksperci.

Zapraszamy również do udziału w warsztatach, plenerach i pokazach, które przyczynią się do lepszego poznania prezentowanych miejsc. Część z nich przygotowywana jest z myślą o dzieciach. Zwiedzanie tegorocznych zabytków uatrakcyjnią też mini wystawy, spotkania, koncerty, spacery oraz wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.

Jednym z obiektów prezentowanych podczas XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego będzie Dwór Dąbrowskich w Michałowicach, romantyczna budowla wzniesiona w latach 1892–1897 dla przybyłej tu z Mazowsza rodziny Dąbrowskich przez krakowskiego architekta Teodora Talowskiego.

Nieopodal miejsca, w którym usytuowana jest dziś budowla, przed rokiem 1897 stał drewniany dom należący wcześniej do rodziny Kołłątajów, od których Dąbrowscy nabyli majątek. Choć dziś miejsce to cieszy niezwykłą, nieco tajemniczą urodą, niewiele brakowało, aby dwór podzielił los wielu innych zabytków i stał się ruiną. W 1979 roku, kiedy w budynku gospodarowały Gminna Spółdzielnia i Bank Spółdzielczy w Słomnikach, w dworze wybuchł pożar. Strawiony ogniem, pozbawiony stropów, z powybijanymi oknami, niszczał zalewany przez deszcz. Wydawało się, że los tego miejsca jest przesądzony. Jednak zdarzyło się inaczej. Dwór, wciąż pełen uroku, spodobał się rodzinie Lorenzów. Nie bez trudu zakupili go w 1985 roku i od tego czasu, wraz z ciągłymi remontami, stał się lejtmotywem ich życia.

Opowieści o dworze będzie można wysłuchać od samych gospodarzy podczas majowego weekendu. Ponadto odbędzie się m.in. spotkanie z Tadeuszem Bystrzakiem, krakowskim artystą, miłośnikiem twórczości Teodora Talowskiego, który opowie o tym fascynującym i oryginalnym projektancie. Będzie można zobaczyć film autorstwa Tadeusza Bystrzaka  i Katarzyny Kotuli pt. „Śladami Teodora Talowskiego w Małopolsce”, wziąć udział w plenerze malarskim, spróbować regionalnych potraw, posłuchać muzyki, zwiedzić „Osadę Jurajską” położoną przy rzece Dłubni, w miejscowości Wilczkowice.

Już po raz trzeci mamy także przyjemność zachęcić Państwa do lektury bezpłatnej publikacji autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Tegoroczne wydawnictwo w inspirujący sposób prezentuje losy postaci i zabytków podczas I wojny światowej. Książkę będzie można otrzymać wraz z pamiątkową pieczątką w punktach informacyjnych przy wszystkich obiektach tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Tam oczekiwać będą nasi wolontariusze – ubrani w niebieskie koszulki MIK – którzy zadbają o Państwa komfort.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

W imieniu Małopolskiego Instytutu Kultury, Samorządu Województwa Małopolskiego, Gospodarzy obiektów oraz całej społeczności lokalnej serdecznie zapraszamy.

Program XVI Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego – pobierz

Małopolski Instytut Kultury
instytut@mik.krakow.pl

ul. Karmelicka 27