być rycerzem (56)W dniu 23 czerwca 2014 r. w auli Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie o godz. 16:00 odbył się Dzień Europejski pod hasłem „Europa w Szkole – Szkoła w Europie”. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni na tę szczególną uroczystość szanowni goście: wicestarosta – Urszula Stochel, członek zarządu Powiatu Krakowskiego – Adam Wójcik, dyrektor Wydziału Edukacji – Lidia Pycińska, dyrektor Muzeum Regionalnego – Czesław Gąsiorowski, prezes Fundacji „Dar Serca-Skawina” – Urszula Wiącek, radny Rady Miejskiej w Skawinie – Zdzisław Samborski, zastępca przewodniczącego Towarzystwa Przyjaciół Skawiny – Ewa Tarnopolska, przedstawiciele Skawińskiego Stowarzyszenia Klubu Seniora „Seniorek” w Skawinie oraz prezes i wiceprezes Fundacji Skawińskie Centrum Wolontariatu – Katarzyna Witek i Mariusz Tarnopolski. Nie zabrakło również rodziców uczniów, którzy uczestniczyli w projektach realizowanych pod egidą Fundacji SCW.

Wszystkich przybyłych przywitała gorąco dyrektor Grażyna Wójcik, która następnie zaprosiła zebranych do wspólnego obejrzenia przygotowanej prezentacji multimedialnej podsumowującej realizację obu projektów:

– „Niepełnosprawny nad podziw sprawny. Turniej rycerski o miecz króla Kazimierza Wielkiego”,

– „Być rycerzem – mimo wszystko!”

W dalszej części spotkania odbył się konkurs pt. „Czego dowiedziałem się podróżując rycerskim szlakiem?”. Wychowankowie SOSW w Skawinie po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i zadziwili wszystkich swoją wiedzą. Po rozdaniu nagród laureatom konkursu, głos zabrali zaproszeni goście oraz rodzice. Przede wszystkim cieszę się, że nie musiałam odpowiadać na te wszystkie trudne pytania – z uśmiechem powiedziała wicestarosta Urszula Stochel – Jestem pod wrażeniem Waszej wiedzy i umiejętności zdobytych podczas realizacji obu wspaniałych projektów. Wasz przykład jest kolejnym dowodem na to, jak dzisiaj powinniśmy przekazywać uczniom wiedzę, szczególnie tę historyczną. Gratuluję Wam i Waszym nauczycielom! I zawsze będę powtarzać, że ta szkoła w Skawinie jest szkołą na 5!

Rodzice oglądając filmową fotorelację z wycieczki „rycerskim szlakiem” nie kryli ogromnej radości i wielkiego wzruszenia. Moja córka w tym roku kończy edukację w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie – mówiła mama Agnieszki, Małgorzata Dulęba. Nie potrafię wyrazić tego, jak bardzo jestem wdzięczna tej szkole, za to, co zrobiła dla mojego dziecka! Nigdzie wcześniej tego nie doświadczyłam. Dziękuję serdecznie pani dyrektor i nauczycielom, za tę wspaniałą przygodę, którą mogły przeżyć nasze dzieci!

Spotkanie było też okazją, by podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które wsparły finansowo realizację obu projektów. Dyrektor Grażyna Wójcik wraz z Katarzyną Witek wręczyła podziękowania wszystkim darczyńcom: Starostwu Powiatowemu w Krakowie, Gminie Skawina, Fundacji „Dar Serca-Skawina”, Portowi Lotniczemu Balice – Kraków Airport, firmie „FINISH-A” oraz Stowarzyszeniu Pomocy Niepełnosprawnym „Bądźcie z nami”.

Zaproszeni goście, rodzice i uczniowie mieli też okazję zobaczyć przygotowaną w auli Internatu wystawę fotograficzną przedstawiającą realizację poszczególnych zadań wpisanych w założenia obu projektów. Spotkanie uwieńczone zostało kulinarnym akcentem – pysznymi specjałami polskiej kuchni, przygotowanymi przez rodziców uczniów SOSW w Skawinie.