WP_20141110_01810 listopada był bardzo uroczystym dniem w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krzeszowicach. A to wszystko za sprawą podwójnego święta – ślubowania klas pierwszych oraz obchodów 96 rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. Punktualnie o godzinie dziesiątej sala gimnastyczna zapełniła się zaproszonymi Gośćmi oraz nauczycielami i uczniami ZSP.

Dyrektor Łukasz Skalny powitał Gości: burmistrza Gminy Krzeszowice – Czesława Bartla, radnego Rady Powiatu w Krakowie – Wojciecha Pałkę, sekretarza Wojewódzkiego Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Krakowie – Marcina Tatarę, dyrektora ORNR w Krzeszowicach – Andrzeja Osiniaka, zastępcę komendanta Komisariatu Policji w Krzeszowicach – Michała Godynia oraz władze Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego. W szczególny sposób dyrektor przywitał pierwszoklasistów, którzy zostali oficjalnie przyjęci do grona uczniów ZSP. Łukasz Skalny przypomniał wszystkim zgromadzonym o radości, jaką niesie 11 listopada i zachęcił wszystkich do wspólnego świętowania Dnia Niepodległości w gminie Krzeszowice. Głos zabrał również burmistrz Czesław Bartl, który zaprosił uczniów do udziału w gminnych obchodach upamiętnienia odzyskania niepodległości. Sekretarz Marcin Tatara uhonorował panów: Łukasza Skalnego i Andrzeja Osiniaka srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.

Wreszcie przyszedł czas na ślubowanie – pierwszoklasiści uroczyście przyrzekali godnie reprezentować społeczność szkolną, sumiennie wykonywać uczniowskie obowiązki i godziwie zachowywać się poza szkolnymi murami. Po raz pierwszy w historii naszej szkoły ślubowali uczniowie klas mundurowych – technik logistyk specjalność wojskowa i policyjna, którzy z daleka byli widoczni dzięki umundurowaniu. Uczniowie zaprezentowali się pięknie, z nonszalancją defilując do sali gimnastycznej.

Kolejnym punktem programu było wspólne śpiewanie. Na scenie pojawiły się nasze ulubione artystki z klasy III i IV t, które przy gitarowym akompaniamencie Kai i Pawła wykonały pieśni patriotyczne. Każdy mógł dołączyć się do śpiewu. W tym wyjątkowym dniu wszyscy wyróżniali się biało-czerwonymi rozetkami przypiętymi na piersi, aby z dumą i radością przeżywać najważniejsze polskie święto narodowe.

Dorota Prusak
Nauczyciel ZSP