IMG_4071Stowarzyszenie „Ostoja Karniowice” kończy realizację projektu „Dlaczego Eko”. Na działanie to uzyskaliśmy dotację z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu ASOS 2014, a partnerami przedsięwzięcia są: Dom Pomocy Społecznej w Karniowicach oraz SCKiP Gminy Zabierzów. W projekcie udział bierze grupa seniorów 60+ z gminy Zabierzów, dla których przygotowany został bezpłatny cykl szkoleń i wyjazdów do miejsc i placówek związanych z ochroną środowiska. W trakcie wycieczek uczestnicy mieli okazję pogłębić wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii i możliwości ich zastosowania w domach, wykorzystania energii wodnej, ekologicznej żywności i ekologicznego rolnictwa, budowy eko-domów, ochrony przyrody w Parku Narodowym oraz pracy przedsiębiorstw komunalnych zajmujących się odpadami i ściekami. Jak podkreślają uczestnicy ogromną zaletą projektu była organizacja szkoleń w formie wizyt studyjnych – wszyscy mieli okazję zdobywać wiedzę w sposób praktyczny, zwiedzając obiekty i oglądając modelowe rozwiązania; największym zainteresowaniem cieszyła się wycieczka do oczyszczalni ścieków w Płaszowie i Sortowni Śmieci w Baryczy. Całość projektu kończy wernisaż wystawy fotografii uczestników połączony z prezentacją multimedialną, który odbędzie się 30 listopada 2014 r. w Samorządowym Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów – Galeria  „Na Piętrze”