OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Wjazd Chrystusa do Jerozolimy, Ostatnia Wieczerza, Droga Krzyżowa – galerię nasyconych barwami scen pasyjnych i postaci biblijnych mogli podziwiać goście wernisażu, jaki odbył się w Muzeum Ziemi Słomnickiej w czwartek 12 lutego. Autorem rzeźb i obrazów, inspirowanych sztuką ludową jest Zdzisław Słonina – artysta pochodzący z Bogdanówki.

Wystawę otworzyła dyrektor Centrum Kultury Alicja Biczysko, witając przybyłych na wernisaż gości, wśród których byli : burmistrz gminy Słomniki Paweł Knafel, przewodniczący Rady Miejskiej w Słomnikach Grzegorz Płażek, dyrektor Biura Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie Małgorzata Zięć, radni powiatowi panowie Krzysztof Malik i Jerzy Batko oraz ksiądz Tadeusz Lalewicz. Następnie, w kilku słowach nakreślając twórczość Zdzisława Słoniny, zwróciła szczególnie uwagę na to, że „Jego twórczość dotyka spraw ważnych, najważniejszych: Pasja – każde przedstawienie tego motywu – jest pomimo wszystko radosne, bo widać w nim perspektywę zmartwychwstania. I czuć radość tworzenia, pasję Artysty w szukaniu sposobów wyrazu. Cóż – w wymiarze Boskim jak i ludzkim – może być bardziej istotne?”…

Zdzisław Słonina to artysta o ponad 40-letnim dorobku twórczym. Od roku 1977 poczynając był uczestnikiem 76 wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą oraz 11 wystaw indywidualnych. Prace artysty znajdują się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Państwowym Muzeum na Majdanku w Lublinie, Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą- w Ameryce, Australii i wielu krajach europejskich.