DSC_0620-kTurniejem w Skawinie Parafialny Klub Sportowy MILENIUM zainicjował kolejną edycję Puchar Żubrów dla najmłodszych szpadzistów. To już czwarty raz najmłodsi szermierze walczą w podkrakowskich miejscowościach, w których prowadzone są treningi Szkoły Szermierki Szczepana Kuźmińskiego. Oprócz Skawiny, turnieje zawitają do Krzeszowic, Michałowic, a specjalne zakończenie edycji odbędzie się tradycyjnie na dziedzińcu zamku królewskiego w Niepołomicach. Cykl turniejów odbywa się dzięki wsparciu finansowemu i organizacyjnemu lokalnych władz samorządowych: Starostwa Powiatowego w Krakowie, UMiG Skawina, CKiS Krzeszowice, Gminy Michałowice, UMiG Niepołomice. Organizatorem jest Parafialny Klub Sportowy „Milenium” Skawina.

W dniach 28 i 29 marca, w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego w Skawinie przy ul. Żwirki i Wigury 17 stanęło na planszach łącznie 83 dziewcząt i 78 chłopców w wieku od 7 do 14 lat. Zostali oni podzieleni na kategorie wiekowe: Skrzaty, Zuchy, Dzieci, Młodzicy i Juniorzy Młodsi. Zawodnicy reprezentowali kluby z całej Polski, z najsilniejszych ośrodków, gdzie szkolony jest narybek przyszłej reprezentacji Polski.

Turniej zaszczycili swą obecnością i wręczali nagrody, reprezentujący kilka pokoleń znakomitości polskiej szermierki: Genowefa Stawarz-Rydz z mężem Wojciechem Rydzem (reprezentanci Polski m.in. na Igrzyskach Olimpijskich odpowiednio w 1960 i 1952 r.), Ludomir Chronowski (srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w 1980 r.), Radosław Zawrotniak i Tomasz Motyka (obaj srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w 2008 r.). Nagrody zwycięzcom wręczał również Piotr Ćwik – poseł na Sejm RP.

Obok zawodników klubów zrzeszonych w Szkole Szermierki tj.: Victoria Gaj, CKiS Krzeszowice, Kazimierz Niepołomice, Milenium Skawina, Jakub Więcławice Stare, udział w turnieju wzięli szermierze z Bytomia, Chorzowa, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Krakowa, Krosna, Lubina, Mielca, Opola, Radlina, Rybnika, Świdnicy, Siemianowic Śląskich, Wrocławia, Warszawy, Tarnowa.

Z zawodników reprezentujących organizatora (Szkołę Szermierki) zwycięstwa odnieśli: Franciszek Hapek z CKiS Krzeszowice (kategoria Skrzaty) oraz Jan Mlynek z klubu „Jakub” Więcławice Stare (kategoria Zuchy). Miejsca na podium zajęli inni zawodnicy Szkoły Szermierki: drugie – Jan Skalski (Victoria Gaj – Zuchy), trzecie – Hubert Łagan (CKiS Krzeszowice – Zuchy).

Kolejne zawody tegorocznego cyklu Pucharu Żubrów odbędą się w Krzeszowicach (18-19 kwietnia), Michałowicach (16-17 maja), a finał odbędzie się na dziedzińcu zamku w Niepołomicach (20-21 czerwca). Ostatni z turniejów poszerzony zostaje kolejny raz o weteranów i amatorów szermierki.

Więcej szczegółowych informacji prezentowanych jest na stronie Pucharu Zubrów www.puchar-zubrow.pl.tl