1 (1)W dniach 20-22 marca 2015r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Łazach odbył się XII Rajd PTSM o Puchar Starosty Krakowskiego „Pożegnanie zimy” Łazy 2015. Ten rajd był kolejnym, dwunastym zlotem dzieci i młodzieży, organizowanym przez Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTSM ,,Ostaniec”, działające w Publicznym Gimnazjum nr 1 im. Akademii Krakowskiej w Jerzmanowicach i Małopolski Oddział PTSM w Krakowie. Celem tegorocznego rajdu było poznanie atrakcji przyrodniczych i kulturowych Gminy Jerzmanowice-Przeginia oraz walorów Parku Krajobrazowego „Dolinki Krakowskie”. Dzieci i młodzież, która rokrocznie przyjeżdża do Łaz z Krakowa, Wieliczki, Bochni, Bolechowic i Jerzmanowic miała okazję zobaczyć największe osobliwości przyrodnicze min. Doliny Szklarki. W piątkowy wieczór odbyło się spotkanie z lokalnym historykiem Zygmuntem Krzystankiem pt. „Jerzmanowice dawniej, a dziś”. Spotkanie okazało się niezwykle ciekawe bowiem dzieci i młodzież mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii i zobaczyć min. oryginalne świadectwo szkolne w języku niemiecko-polskim, z czasów, kiedy teren Gminy Jerzmanowice-Przegania należał do Generalnej Guberni. W sobotę natomiast uczestnicy rajdu przywitali pierwszy dzień wiosny poznając największe atrakcje Doliny Szklarki, min. rezerwat buczyny karpackiej, rezerwat geologiczny, Kalwarię Jerzmanowicką, jaskinie: Szeroki Awen i Ciasny Awen oraz słynne Źródło Pióro (pomnik przyrody). Późnym popołudniem w pięknym parku schroniska PTSM poszczególne drużyny rywalizowały w konkursach zręcznościowych min. strzelając z łuku i z procy. Odbyły się również warsztaty malarskie, na których można było się nauczyć jak maluje się pejzaż czy martwą naturę, a nawet podziwiać modę „szalonych lat siedemdziesiątych”. Niedzielny poranek, w czasie podsumowania z rąk Przewodniczącego Rady Powiatu Krakowskiego Tadeusza Nabagło najlepsze drużyny otrzymały puchary i nagrody, które z pewnością przydadzą się na kolejne rajdy. Takie wydarzenia są znakomitą okazją do edukowania młodego pokolenia w duchu poszanowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego „Naszej Małej Ojczyzny”. To również dobry czas na promowanie naszego powiatu i gminy w Małopolsce. Każdego roku Starosta Krakowski wspiera działalność turystyczno-krajoznawczą i sprawuje honorowy patronat nad rajdami PTSM z cyklu „Pożegnanie zimy”, za co serdecznie dziękujemy.

Z turystycznym pozdrowieniem
Teresa Sieradzka