20150327_162426 - KopiaWojciech Różowski, uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach będzie reprezentował Polskę na największym światowym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF, który odbędzie się w Phoenix USA, w maju 2016 roku. We wtorek, 2 grudnia 2015 r. w Warszawie odbył się finał edycji specjalnej konkursu naukowego E(x)plory, na którym finaliści konkursów E(x)plory z trzech poprzednich lat walczyli o wytypowanie ich projektów do wyjazdu na najbardziej prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe tj. na Infomatrix w Rumunii – z dziedziny informatyki, Inespo w Holandii – z dziedziny ochrony środowiska, Expo-Sciences we Francji – targi naukowe dla młodzieży oraz na ten największy i najważniejszy – Intel ISEF w Stanach Zjednoczonych.

Podczas finału w Warszawie, mającego formę całodniowych przesłuchań, o nagrody rywalizowało 41 uczestników, którzy przedstawili 30 projektów z wielu dziedzin nauki. Jury konkursu składające się z 17 naukowców bardzo wysoko oceniło pracę Wojciecha Różowskiego i nominowało ją do udziału w konkursie Intel ISEF 2016. Wojtek przedstawił w Warszawie swoją kolejną pracę naukową z dziedziny informatyki. Tym razem projekt dotyczy opracowania platformy dla wydajniejszej pracy komputerów z procesorami wielordzeniowymi.  W swojej pracy pt. „System operacyjny wykorzystujący technologię Intel TSX” Wojtek wykazał, że możliwy jest 41% wzrost wydajności dostępu do pamięci w procesorach wielordzeniowych w stosunku do używanych do tej pory mechanizmów synchronizacyjnych. Drugą pracą, która otrzymała nominację na INTEL ISEF jest projekt Dominki Bakalarz studentki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Joanny Jurek studentki Ulster University dotyczący stworzenia  bioimplantu  do leczenia złamań kostnych.

Intel ISEF to światowy konkurs dla młodzieży do lat 20, organizowany od 1958 roku, w którym bierze udział ponad 1600 uczestników, 1000 projektów z 70 krajów. Towarzyszy mu szereg imprez i wydarzeń m.in. spotkania z noblistami. Jedyną organizacją w Polsce posiadającą  akredytację na nominowanie młodych naukowców do uczestnictwa w światowym finale Intel ISEF jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, organizator konkursu naukowego E(x)plory.

Dyrektor szkoły
mgr Alicja Milczarek