stanowisko1
Wojciech Różowski  z Trzebini, uczeń II klasy LO w Krzeszowicach wraca z nagrodami, z naukowych mistrzostw świata dla młodzieży, z USA.

Na największym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF 2016 Wojciech Różowski wywalczył tytuł laureata. Jego praca otrzymała aż dwie nagrody: 4 miejsce wśród nagród głównych (Grand Awards) w kategorii Systems Software oraz nagrodę specjalną stowarzyszenia ACM (Association of Computing Machinery –  największej na świecie społeczności ludzi nauki, nauczycieli i profesjonalistów zajmujących się informatyką).
Zwycięska praca Wojciech Różowskiego dotyczyła informatyki i nosiła tytuł  „Developing Operating System for High Performace Computing with a Hardware Approach to the Transactional memory Support. Praca dotyczyła zwiększenia wydajności systemów operacyjnych. W jądro monolitycznego systemu operacyjnego został wbudowany autorski mechanizm, który wykorzystuje najnowsze instrukcje procesorów wielordzeniowych i optymalizuje zarządzanie sekcjami krytycznym, tym samym podnosząc wydajność komputerów używanych w High Performance Computing.

Główne nagrody na INTEL ISEF 2016 powędrowały do reprezentantów Kanady i Stanów Zjednoczonych a zwycięskie prace dotyczyły badań z dziedziny mikrobiologii, inżynierii medycznej oraz elektrotechniki. W historii tego konkursu, do tej pory tylko 5 Polaków otrzymało nagrody, w tym po raz pierwszy prezentowana była polska praca z dziedziny informatyki

Intel ISEF to największy,  światowy konkurs na prace naukowe młodzieży do lat 19, który jest organizowany w USA od 1958 roku.  W tym roku odbywał się on w Phoenix, w Arizonie i uczestniczyło w nim ponad 1700 uczestników z 70 krajów, prezentując ok. 1000 projektów w 22 kategoriach naukowych.  Same mistrzostwa miały charakter targów naukowych. W Phoenix Convention Cenetr, w sali wielkości hali koncertowej rozłożonych było ponad 1000 stanowisk konkursowych, gdzie każdy uczestnik prezentował swoje naukowe idee czy konstrukcje inżynierskie. Prace oceniał zespół ponad 200 sędziów wywodzących się zarówno ze środowisk akademickich jak i biznesowych.  W mistrzostwach ISEF  wzięli udział  najlepsi z najlepszych, ponieważ, aby zostać zakwalifikowanym, każdy z uczestników musiał przejść wielostopniową weryfikację  i zostać zwycięzcą etapów lokalnych w swoim kraju. Konkursowi towarzyszyło wiele imprez m.in. uczestnicy mieli spotkanie z laureatami nagród Nobla.

Tegoroczna polska reprezentacja zdobyła swoje akredytacje w grudniu 2015 r., podczas ogólnopolskiego konkursu „E(x)plory – edycja specjalna”, którego organizatorem  jest Fundacja Zaawansowanych Technologii, będąca jedyną organizacją w Polsce, posiadającą akredytację na nominowanie młodych naukowców do uczestnictwa w mistrzostwach  ISEF.