LISW dniach od 20 maja do 3 czerwca 2016 roku na terenie województwa małopolskiego będzie prowadzona akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie lisów wolnożyjących za pomocą przynęt zawierających płynną szczepionkę zrzucanych z samolotów oraz wykładanych ręcznie.

W okresie wykonywania szczepień oraz 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie należy podnosić, niszczyć ani dotykać przynęt, które po kontakcie z człowiekiem nie są potem przyjmowane przez lisy.
Ponadto zaleca się pilnowanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów, które nie należy wypuszczać wolno bez opieki, natomiast psy w czasie spacerów należy prowadzić na smyczy i w kagańcu.

Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania ich obserwacji

W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki, która może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa, należy umyć skórę wodą z mydłem i natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kontrolę i kierowanie akcją szczepienia prowadzi Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie. Bliższe informacje na stronie internetowej http://www.wiw.krakow.pl Szczegółowych informacji udziela Powiatowy Lekarz Weterynarii tel./fax 12-411-25-69

Opracowano na podstawie komunikatów Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii z dnia 09.05.2016 r. oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii w Krakowie z dnia 13.05.2016 r..