mddk_czolowka-625x417Dwa majowe weekendy, kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, interesujące historie i tradycje na wyciągnięcie ręki – tak w skrócie można opisać jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski, czyli Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Tym razem opowiemy historie z szumem wody w tle – odszukamy miejsca, w których działały młyny wodne, wytropimy plażę o nazwie Krokodyl, zdradzimy tajemnice niezwykłej szwajcarskiej guwernantki Liny Bögli. A to tylko kropla w morzu opowieści, które dla Państwa przygotowaliśmy…

Wspólnie z gospodarzami obiektów zapraszamy do udziału w autorskich oprowadzaniach, warsztatach, pokazach i grach terenowych, dzięki którym będzie można zanurzyć się w historii prezentowanych miejsc i związanych z nimi osób. Zwiedzanie uatrakcyjnią mini wystawy, spotkania, koncerty, spacery i wycieczki tematyczne. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych oraz okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.

W każdy z weekendów zostaną zaprezentowane inne zabytki: po dwa obiekty w Krakowie i trzy na trasie w Małopolsce. 21 i 22 maja zapraszamy m.in. na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego, Czernej i Zatora.

W przeszłości rzeka Prądnik nazywana była „życiodajną tętnicą” Krakowa. Określenie to zawdzięczała zapewne dużej liczbie zakładów wodnych zlokalizowanych wzdłuż jej koryta i napędzanych siłą przepływającej wody. Dolina Prądnika miała znaczenie nie tylko przemysłowe – piękno przyrody, doskonały klimat, a także XIX-wieczna moda na aquaterapię sprawiły, że w drugiej połowie XIX wieku Ojców przemienił się w miejscowość uzdrowiskową. Pierwsze „kąpiele faliste” odbywały się w łazienkach położonych na Prądniku, w których w 1901 roku urządzono kaplicę, zwaną z racji jej usytuowania – „Na Wodzie”. I właśnie do kaplicy „Na Wodzie” w Ojcowie oraz do osady młynarskiej Boroniówka w Grodzisku zapraszamy podczas tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa. W programie m.in.: zwiedzanie kaplicy (indywidualne i z przewodnikiem), spacer Z biegiem Prądnika, warsztaty dla dzieci, zwiedzanie młyna, pokaz obróbki drewna w tartaku wodnym, a także spotkania kulinarne.

Z Ojcowskiego Parku Narodowego blisko jest do kościoła i klasztoru oo. Karmelitów Bosych w Czernej koło Krzeszowic, położonych w malowniczej Dolinie Eliaszówki, nazywanej też przez niektórych Doliną Eliasza. Wiemy, że do 1644 roku na terenie klasztoru nie było studni, zakonnicy musieli zatem wodę transportować z płynącego dnem doliny potoku Eliaszówka oraz z pobliskiego źródła św. Eliasza. Jak podają kroniki, studnię, która po dziś dzień stoi na klasztornym dziedzińcu, drążyli w skale przez blisko siedem lat. W programie proponujemy zwiedzanie z przewodnikiem założenia klasztornego, spacer po dawnej wielkiej klauzurze, zwiedzanie indywidualne kościoła oraz ekspozycji w muzeach karmelitańskim i misyjnym, wykład poświęcony założycielce eremu – Agnieszce z Tęczyńskich Firlejowej.

Ostatnią miejscowością na tej trasie będzie Zator – niekwestionowana stolica Doliny Karpia. Swą nazwę zawdzięcza on położeniu w miejscu, gdzie spokojny bieg rzeki Skawy został zatamowany przez wzniesienie tworzące naturalny zator. W Dolinie Karpia występują szczególne warunki przyrodnicze, sprzyjające hodowli ryb, której historia na tym terenie sięga XIV wieku. Przez stulecia niezwykle ważnym miejscem w Zatorze był zamek. Podczas tegorocznych Dni Dziedzictwa będą mieli Państwo wyjątkową okazję, by go zwiedzić – w 2015 roku powrócił do spadkobierców Adama Potockiego, ostatniego przedwojennego właściciela zatorskiego majątku, na co dzień jest niedostępny.
W programie m.in.: oprowadzanie z przewodnikiem, spacer z ornitologiem nad stawami Przeręb koło Zatora, pokaz przyrządzania i wędzenia karpia zatorskiego, plenerowy koncert muzyki klasycznej,
a także spotkanie z Władysławem Gonciarczykiem zatytułowane Wspomnienia zatorzanina.

Uczestnicy otrzymają także bezpłatną publikację – piąty tom serii wydawniczej towarzyszącej Małopolskim Dniom Dziedzictwa Kulturowego od 2012 roku.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Dni Dziedzictwa 2016 jest bezpłatny. Na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja miejsc.

Więcej informacji na stronie: www.dnidziedzictwa.pl

Wydarzenie powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – obiekty

21–22 maja 2016

TRASA KRAKOWSKA

Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie (ul. Lipowa 3, Kraków)

Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie (ul. Księcia Józefa 299, Kraków)

TRASA PÓŁNOCNO-ZACHODNIA

Kaplica „Na Wodzie” oraz osada młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym (kaplica: Ojców; osada: Grodzisko 22, Skała)

Kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej (Czerna 79, Krzeszowice)

Zamek w Zatorze (pl. T. Kościuszki 1, Zator)

28–29 maja 2016

TRASA KRAKOWSKA

Kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty w Krakowie (ul. T. Kościuszki 88, Kraków)

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha (ul. M. Konopnickiej 26, Kraków)

TRASA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA

Założenie dworskie w Zbyszycach (kościół: Zbyszyce 29; dwór: Zbyszyce 12, Gródek nad Dunajcem)

Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej (Krużlowa Wyżna 10)

Dwór w Kwiatonowicach (Kwiatonowice 1, Zagórzany)