W związku z niekorzystną sytuacją w zakresie wścieklizny, w dniach 18-28 listopada br. na obszarze województwa małopolskiego, będzie prowadzone dodatkowe szczepienia lisów wolno żyjących za pomocą wykładanych ręcznie oraz zrzucanych z samolotów przynęt zawierających płynną szczepionkę.

W okresie wykonywania szczepień oraz 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie należy podnosić, dotykać oraz niszczyć przynęt, które po kontakcie człowiekiem nie są potem przyjmowane przez lisy. Ponadto zaleca się pilnowanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów nie puszczać wolno, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania ich obserwacji.

W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki, która może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa, należy umyć skórę wodą z mydłem i natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie zwraca się z prośbą do wszystkich mieszkańców o dostosowanie się do obowiązujących w tym zakresie przepisów i zaleceń.

Szczegółowe informacje oraz pełny komunikat Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie znajduje się na stronie internetowej www.wiw.krakow.pl