zawody-2016-1622 listopada 2016 r. na basenie „Camena” w Skawinie odbyły się V Zawody Pływackie Szkół Specjalnych o Puchar Starosty Krakowskiego.

Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie. Honorowy Patronat nad imprezą objął Starosta Krakowski – Józef Krzyworzeka oraz Polski Związek Pływacki.

Ta niezwykła impreza integrująca młodzież niepełnosprawną w duchu sportowej rywalizacji wpisała się już na stałe w kalendarz skawińskich wydarzeń i zyskuje coraz więcej sympatyków. Z roku na rok zwiększa się też liczba uczestników. W piątej edycji zawodów wzięło udział ponad 70 uczniów z 11 placówek kształcących dzieci i młodzież niepełnosprawną z całej Małopolski, m.in. z Chrzanowa, Wolbromia, Tarnowa, Oświęcimia, Krakowa i Skawiny.

Rangę imprezy podniosła obecność przedstawicieli władz samorządowych w osobie członka Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusza Wrzoszczyka, zastępcy Burmistrza Miasta i Gminy Skawina – Norberta Rzepisko i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Skawinie – Witolda Grabca, który dokonał uroczystego otwarcia zawodów. Sportowym zmaganiom przyglądali się także przyjaciele Ośrodka, którzy towarzyszą naszym wychowankom i dopingują im podczas różnych imprez i przeglądów:

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – Krzysztof Gerc, Dyrektor SDŚ – Stanisława Szczepanik, Prezes Fundacji „Dar Serca-Skawina” – Urszula Wiącek, Wiceprezes Fundacji „Dar Serca-Skawina” – Zdzisław Samborski, Przewodniczący Towarzystwa Przyjaciół Skawiny – Stanisław Grodecki i Prezes Skawińskiego Stowarzyszenia Klubu Seniora „Seniorek” w Skawinie.

Niezwykle zacięta walka między zawodnikami przebiegała w sportowym duchu fair play. Byliśmy świadkami 20 emocjonujących wyścigów stylem dowolnym i grzbietowym na dystansie 25 m z podziałem na chłopców i dziewczęta oraz dwóch trzymających do samego końca w napięciu sztafet 4×25 m. Ostatecznie zwycięzcą został Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Oświęcimia. Okazały puchar i medale, zakupione dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Krakowskiego wręczył zwycięskiej drużynie członek Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusz Wrzoszczyk. „Ceremoniał wręczenia Pucharu Starosty Krakowskiego, w którym mam przyjemność dziś uczestniczyć jest dla mnie zaszczytem. Patrząc na Waszą determinację i doceniając Waszą ciężką pracę wiem, że warto podejmować tego typu inicjatywy i stwarzać Wam szansę, byście udowodnili sobie i innym, że jeśli się czegoś bardzo pragnie, to można to osiągnąć. Gratuluję dziś każdemu z Was!”.

Tryumfująca grupa zawodników otrzymała również nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów, zaś każdy uczestnik – dzięki hojności skawińskich i krakowskich przedsiębiorców – wrócił do domu z pamiątkową koszulką.

Nad sprawną organizacją imprezy czuwał jej pomysłodawca i koordynator – Sebastian Krasny nauczyciel wychowania fizycznego naszej placówki. „Dużą satysfakcją dla mnie jest fakt, że dzieci czekają na te zawody i przygotowują się do nich cały rok. Radość na twarzach uczniów, które pierwszy raz stają na podium lub biją swoje własne rekordy jest po prostu bezcenna!”

Dziękujemy za świetną zabawę i sportowe emocje! Do zobaczenia za rok!