7 listopada 2017 r. na basenie „Camena” w Skawinie odbyły się VI Zawody Pływackie Szkół Specjalnych o Puchar Starosty Krakowskiego. Ta niezwykła impreza integrująca młodzież niepełnosprawną w duchu sportowej rywalizacji wpisała się już na stałe w kalendarz skawińskich wydarzeń i zyskuje coraz więcej sympatyków. Z roku na rok zwiększa się też liczba uczestników. W szóstej edycji zawodów wzięło udział 60 uczniów z 9 placówek kształcących dzieci i młodzież niepełnosprawną z całej Małopolski, m.in. z Chrzanowa, Wolbromia, Tarnowa, Krakowa i Skawiny.

Rangę imprezy podniosła obecność przedstawicieli władz samorządowych w osobie członka Zarządu Powiatu Krakowskiego – Arkadiusza Wrzoszczyka i dyrektora Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Krakowie – Lidii Pycińskiej, którzy wspólnie z dyrektor SOSW w Skawinie – Grażyną Wójcik, dokonali uroczystego otwarcia zawodów. Sportowym zmaganiom przyglądali się także przyjaciele Ośrodka, którzy towarzyszą naszym wychowankom i dopingują im podczas różnych imprez i przeglądów: dyrektor SDŚ – Stanisława Szczepanik, prezes Fundacji „Dar Serca-Skawina” – Urszula Wiącek, wicedyrektor SP nr 2 w Skawinie – Dorota Faber, a także dyrektor skawińskiego Centrum Don Guanella – ksiądz Jarosław Januszewski oraz brat Marcin.

Niezwykle zacięta walka między zawodnikami przebiegała w sportowym duchu fair play. Byliśmy świadkami 24 emocjonujących wyścigów stylem dowolnym i grzbietowym na dystansie 25 m z podziałem na chłopców i dziewczęta oraz dwóch trzymających do samego końca w napięciu sztafet 4×25 m. Ostatecznie zwycięzcą został Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 w Krakowie przy ul. Szujskiego. Zwycięska drużyna otrzymała okazały puchar i medale ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Krakowie.. Tryumfująca grupa zawodników otrzymała również nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów, zaś każdy uczestnik – dzięki hojności skawińskich i krakowskich przedsiębiorców – wrócił do domu z pamiątkową koszulką. Drugie miejsce w sztafecie zajął Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chrzanowie. Gospodarze imprezy musieli w tym roku zadowolić się trzecim miejscem. Ale złote, srebrne i brązowe medale zawisły na szyjach uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Skawinie za zwycięstwa indywidualne w poszczególnych kategoriach:

  • Wojciech Klęk: złoto – kraul na piersiach, srebro – styl grzbietowy;
  • Wiktor Stefański: złoto – kraul na piersiach , srebro – styl grzbietowy;
  • Arkadiusz Woźniczka: brąz – styl grzbietowy;
  • Kamil Tomski: srebro – kraul na piersiach,  brąz – styl grzbietowy;
  • Jan Cius: srebro –kraul na piersiach, brąz – styl grzbietowy.

W emocjonującej sztafecie 4×25 SOSW w Skawinie wywalczyło II miejsce.  Między wyścigami odbywały się też wewnątrzszkolne zawodowy wychowanków ze skawińskiej placówki.  Na starcie stanęli: Piotr Bednarz, Patryk Godyń, Miłosz Gwiżdż, Dariusz Gwiżdż, Michał Ruchlewicz, Szymon Kalicki, Piotr Woźniak – którzy również poczuli smak rywalizacji i mobilizacji do dalszej pracy, aby powalczyć o miejsce w reprezentacji szkoły na przyszłoroczne zawody.

Nad sprawną organizacją imprezy czuwał jej pomysłodawca i koordynator – Sebastian Krasny nauczyciel wychowania fizycznego naszej placówki. „Dużą satysfakcją dla mnie jest fakt, że dzieci czekają na te zawody i przygotowują się do nich cały rok. Radość na twarzach uczniów, które pierwszy raz stają na podium lub biją swoje własne rekordy jest po prostu bezcenna!”

Organizatorem zawodów był Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Poczty Polskiej w Skawinie.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Starosta Krakowski oraz Polski Związek Pływacki.

Dziękujemy za świetną zabawę i sportowe emocje! Do zobaczenia za rok!

Grażyna Wójcik
Dyrektor SOSW Skawina