W trosce o przyszłość uczniów Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale podjął się realizacji kolejnego projektu dotyczącego staży zagranicznych pt. „Praktyki zagraniczne. Europejska jakość – profesjonalne doświadczenie”.

W okresie od 18 listopada do 17 grudnia 2017 r. uczniowie klasy 3c technikum w ZSiPO w Skale odbyli praktyki zagraniczne we Włoszech. Wzięło w nich udział 24 uczniów w tym 12 informatyków i 12 logistyków. Uczniowie pracowali w 4 włoskich miastach (Parma, Reggio Emilia, Modena, Fidenza) w 9 przedsiębiorstwach (informatycy: ALBA COMPUTER, C3K, DR ARDWARE, IFOM, X-ACE Assistenza Informatica e Manutenzione, REINDIAL; logistycy PITTARELLO DIFFUSION S.P.A., Maisons du Monde Italie S.P.A., Loberia Futurino).

Organizacją pobytu uczniów we Włoszech zajmowała się firma YouNet z Bolonii. Przed wyjazdem do Włoch z każdym uczniem została podpisana umowa oraz porozumienie o programie zajęć. Nabyte podczas staży kompetencje zostały potwierdzone przez uznawane w Europie dokumenty ECVET, Europass Mobilność oraz certyfikaty krajowe wystawione przez organizację przyjmującą oraz szkołę.

Wyjazdy zostały poprzedzone dodatkowymi zajęciami przygotowawczymi w szkole. Uczniowie odbyli zajęcia kulturowe przygotowujące ich na realia funkcjonowania we Włoszech i w miejscu pobytu, tj. w hotelu w Parmie. Podczas zajęć dowiedzieli się na jaką intensywność pracy się przygotować, jak będzie wyglądał ich rozkład dnia i program zajęć, jaki jest regulamin hotelu.

We Włoszech informatycy zajmowali się serwisowaniem komputerów w tym notebooków, programowaniem stron internetowych i baz danych, instalacją i konfiguracją systemów operacyjnych i programów narzędziowych oraz użytkowych. Logistycy wykonywali czynności magazynowe, metkowali i rozkładali towar na półkach sklepowych, zmieniali witryny sklepowe. Czynności wykonywane przez jednych drugich zostały wysoko ocenione przez ich pracodawców.

Uczniowie i ich opiekunowie mieszkali w trzygwiazdkowym hotelu Parmigianino w 2 i 3-osobowych pokojach z balkonem wyposażonych w kuchnię i łazienkę. Na obiadokolacje chodzili do dwóch pobliskich restauracji. W weekendy odbyły się dwie wycieczki do Mediolanu i Wenecji.

Udział w projekcie był bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki, obiadokolacje oraz przejazdy lokalne we Włoszech zostały pokryte z budżetu projektu.

ZSiPO w Skale