Finał na PGE Narodowym już o krok – znamy mistrzów województwa małopolskiego

Dwa pełne sportowych emocji dni były potrzebne do wyłonienia najlepszych piłkarskich drużyn województwa małopolskiego w kategoriach wiekowych U-8, U-10 oraz U-12. W rozegranym w dniach 9-10 kwietnia finale wojewódzkim XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zwycięstwa odniosły: Tarnovia Orlik i SP 2 Zakopane w kategorii U-8, MTS Piast Skawina i MUKS Dunajec Nowy Sącz w U-10 oraz UKS Trójeczka Staszówka Jelna i MUKS Halny Kamienica w U-12. Już na przełomie kwietnia i maja drużyny do lat 10 i 12 będą reprezentowały nasze województwo podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie, gdzie staną przed szansą zagrania na stadionie PGE Narodowym.

Finałowe zmagania w Małopolsce zaczęły się od krótkiej ceremonii, na której obecny był m.in. asystent selekcjonera Adama Nawałki, Bogdan Zając. Trener motywował uczestników do ciężkiej pracy i życzył wszystkim udanej rywalizacji. Dla najzdolniejszych młodych piłkarzy i piłkarek z regionu rozgrywki były kontynuacją drogi z podwórka na stadion, która rozpoczęła się jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. W Krakowie na uczestników zawodów czekały nagrody oraz zabawa w najlepszym sportowym wydaniu. Wspaniała atmosfera piłkarskiego święta udzieliła się nie tylko zawodnikom i zawodniczkom, ale także ich rodzicom, którzy gorącym dopingiem zagrzewali swoje pociechy do gry. Pierwszego dnia do rywalizacji przystąpiły zespoły w kategorii do lat 12 oraz dziewczynki w kategorii U-8, drugiego zaś drużyny do lat 10, a także najmłodsi chłopcy.

ZPnSoPT_FW-podsum._zdj.1_LQ_fot.Cyfrasport

ZPnSoPT_FW-podsum._zdj.1_LQ_fot.Cyfrasport

W Krakowie nie brakowało utalentowanych piłkarek. Na szczególną uwagę zasłużyła obdarzona dobrą szybkością i techniką Kamila Kumor, występująca w zespole UKS Trójeczka Staszówka Jelna. Dziewczynka wraz z koleżankami stanęła na najwyższym stopniu podium w kategorii U-12, co oznacza, że będziemy mieli okazję podziwiać jej grę już za niecałe trzy tygodnie podczas Finału Ogólnopolskiego w Warszawie. Z pewnością w stolicy – tak jak przed rokiem – pojawią się również rodzice zawodniczek Trójeczki. W gronie najwierniejszych fanów drużyny jest mama Kamili, pani Anna, rejestrująca na pamiątkę każdy mecz zespołu, w którym występuje jej córka.

Do Warszawy pakować może się już także zawodnik zespołu MUKS Dunajec Nowy Sącz, dziesięcioletni Daniel Węgrzyn. Chłopiec doskonale czujący się z piłką przy nodze i fantastycznie nad nią panujący. Mimo niewielkiego wzrostu, Daniel nienagannie gra ciałem i zastawia piłkę przed rywalami. Było to szczególnie przydatne w końcówce wtorkowego finału, kiedy to przy stanie 1:0 utrzymywał się przy piłce z dala od własnej bramki. Jak mówi trener chłopca, Jakub Nowak, Daniel poza talentem piłkarskim ma również inne cechy predysponujące go do dużego grania w przyszłości. – Daniel ma nieprzeciętny talent i niemniejszy zapał do pracy nad własnym rozwojem. Jeśli cały czas będzie tak zaangażowany w treningi, to ja go mogę jedynie zepsuć. Jeśli nie zostanie piłkarzem, będzie to źle świadczyło o mnie – odważnie stwierdza opiekun zwycięzców w kategorii U-10.

Wygląda na to, że Dunajec Nowy Sącz może wyrosnąć na jedną z lepiej szkolących szkółek piłkarskich w Małopolsce. W bramce drużyny stał bowiem zawodnik, który na co dzień gra jako napastnik w starszym roczniku, a dwa lata temu został nawet królem strzelców Finału Wojewódzkiego turnieju o Puchar Tymbarku w kategorii do lat 8. Samuel Nowak, bo o nim mowa, we wtorek przez cały dzień zmagań puścił tylko dwa gole.

Sporym zainteresowaniem podczas małopolskiego turnieju cieszyła się Elena Biśta. Dziewczynka bardzo dobrze radziła sobie z rywalami i nie byłoby w tym nic niecodziennego, gdyby nie fakt, że jest ona członkiem chłopięcego zespołu UKS AP 21. Razem z kolegami z drużyny, która jest filią akademii piłkarskiej założonej przez byłych zawodników Wisły Kraków – Marka Koniecznego, Tomasza Frankowskiego i Mirosława Szymkowiaka – Elena zdobyła we wtorek srebrny medal, który jest dla niej nagrodą za wysiłek, jaki wkłada w codzienne treningi. Jej trener, Wojciech Skwarczyński, podkreśla, że dziewczynka obecna jest na każdych zajęciach zespołu.

Mnóstwo pasji ma w sobie również bramkarz ze Szkoły podstawowej Brzączowice, Wojciech Gaca. Jego drużyna nie wyszła co prawda z grupy w rozgrywkach chłopców do lat 10, natomiast on sam – mimo zaledwie 131 centymetrów wzrostu – był jednym z najlepszych goalkeeperów, jacy przez dwa dni zaprezentowali się w Krakowie. Mimo kilku puszczonych goli, Wojtek wyjeżdżał z Krakowa z wysoko podniesioną głową, ponieważ jego interwencje wielokrotnie chroniły zespół przed stratą bramki.

W Krakowie wyjątkowe postaci można było spotkać nie tylko wśród uczestników turnieju. Jedną z nich był ksiądz Stanisław Jachym, zarządzający dziewczęcymi drużynami klubu Naprzód Sobolów. Przez dwa dni dziecięcych zmagań, ksiądz Stanisław, który sam posiada uprawnienia trenerskie, pomagał głównemu szkoleniowcowi, Piotrowi Bukowcowi. Efekt tej współpracy był naprawdę niezły, ponieważ dziewczynki z Sobolowa dwukrotnie stawały na najniższym stopniu podium (w kategoriach U-8 oraz U-12). Jak opowiada ksiądz Jachym, do turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” swoje podopieczne zgłasza już od 14 lat, a w przeszłości Naprzód Sobolów potrafił nawet wygrać cały turniej i w nagrodę zwiedzić jeden z najsłynniejszych stadionów świata – Wembley.

W trwającej XVIII edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” po raz drugi w historii nagradzane są postawy godne naśladowania. „Zieloną Kartką Fair Play” obdarowani mogą zostać trenerzy, zawodnicy oraz kibice, którzy podczas sportowej rywalizacji wykażą się wzorowym zachowaniem zgodnym z zasadami gry fair (może to być np. przyznanie się do przewinienia, którego nie zauważy sędzia). Organizatorzy rozgrywek na stronie internetowej Turnieju opublikują listę drużyn odznaczonych „Zieloną Kartką”. W Małopolsce sędziowie rozdali 4 takie wyróżnienia.

Tabela

Tabela

WIELKI FINAŁ I NAGRODA GŁÓWNA

Finały wojewódzkie to ostatni etap rywalizacji drużyn w najmłodszej kategorii wiekowej. Z kolei zwycięzcy w kategoriach U-10 i U-12 będą reprezentowali swoje województwa podczas Finału Ogólnopolskiego, który w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2018 roku odbędzie się w Warszawie. Decydujące mecze tradycyjnie już zostaną rozegrane na stadionie PGE Narodowym, tuż przed finałowym spotkaniem o piłkarski Puchar Polski i podobnie jak przed rokiem będą transmitowane na żywo w otwartych kanałach telewizji Polsat. Nagrodą dla najlepszych będzie nie tylko Puchar Tymbarku, ale także możliwość obejrzenia z wysokości trybun meczu reprezentacji Polski oraz spotkanie z idolami – reprezentantami Polski i selekcjonerem Adamem Nawałką.

TURNIEJ PRZYSZŁYCH REPREZENTANTÓW POLSKI

„Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” to największy piłkarski turniej dla dzieci w Europie. Głównym sponsorem rozgrywek organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej od 12 lat jest firma Tymbark, a od poprzedniej edycji brązowym sponsorem jest firma Electrolux. Celem rozgrywek jest popularyzacja sportu i aktywności fizycznej u najmłodszych oraz wyłanianie piłkarskich talentów. Do dotychczasowych edycji Turnieju łącznie zgłoszonych zostało blisko 2 miliony dzieci.  Turniej był początkiem piłkarskich karier dla ponad 50 reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych. W tym gronie znajdują się ambasador Turnieju i napastnik włoskiego SSC Napoli – Arkadiusz Milik – a także inni reprezentanci Polski: Piotr Zieliński, Tomasz Kędziora, Bartosz Bereszyński, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy najdroższa polska piłkarka w historii – Paulina Dudek.

Honorowy patronat nad XVIII edycją rozgrywek sprawuje Prezydent RP – Andrzej Duda. Patronat nad Turniejem objęły również Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Partnerem Turnieju w województwie małopolskim są firmy Lobo oraz Galicja.

Szczegółowe informacje o Turnieju znajdują się na stronach: www.zpodworkanastadion.pl oraz www.laczynaspilka.pl 

Wszystkie materiały (w tym zdjęcia zwycięskich drużyn w wysokiej rozdzielczości oraz wyniki wszystkich kategorii) znajdują się na Dropboxie: https://bit.ly/2Hp1Dmd

Kontakt z mediami:
Marek Buklarewicz, Arskom Group:
Adres e-mail: m.buklarewicz@arskom.pl, tel. +48 730 928 600 

Dodatkowych informacji udzielają:
Bogna Czepułkowska – osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia PZPN:
Adres e-mail: bogna.czepulkowska@pzpn.pl, tel. +48 513 485 436
Daniel Karaś – osoba odpowiedzialna za Turniej z ramienia firmy Tymbark:
Adres e-mail: d.karas@maspex.com, tel. 33 870 84 55, +48 502 195 114

ZPnSoPT_FW-podsum._zdj.2_LQ_fot.Cyfrasport

ZPnSoPT_FW-podsum._zdj.2_LQ_fot.Cyfrasport