15 maja 2018 roku w Starostwie Powiatowym w Krakowie miało miejsce Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego. Hasłem tegorocznego spotkania organizowanego przez Powiatową i Gminną Bibliotekę Publiczną w Jerzmanowicach była Tradycja i nowoczesność w bibliotece.

Uroczystego otwarcia Forum dokonali: wicestarosta krakowski – Tadeusz Nabagło oraz dyrektor Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach – Dorota Furman. Po życzeniach i ciepłych słowach do bibliotekarzy nadszedł czas wręczenia podziękowań za długoletnią pracę na rzecz promocji książki i popularyzacji czytelnictwa. Listy gratulacyjne otrzymali Bibliotekarze obchodzący jubileusze pracy zawodowej: Mazur Elżbieta – GBP w Zabierzowie – Filia w Balicach – 40-lecie pracy zawodowej, Domagalska Anna -MBP w Słomnikach – Filia w Prandocinie- 35-lecie pracy zawodowej, Paździor Teresa – GBP w Liszkach – 35-lecie pracy zawodowej, Boczkowska Anna – BPG Michałowice – 30-lecie pracy zawodowej, Mastalerz Krzysztof – MGBP w Krzeszowicach -Filia Nowa Góra -30-lecie pracy zawodowej, Santura Aneta – MBP w Skawinie -30-lecie pracy zawodowej, Hynek Anna – MGBP w Krzeszowicach -25-lecie pracy zawodowej, Kozyra Iwona – GBP w Wielkiej Wsi – 25-lecie pracy zawodowej. Podziękowania za wieloletnią pracę otrzymali wieloletni dyrektorzy odchodzący na emeryturę: Maria Starek, Danuta Hubisz-Rudek, Zofia Rech. Powitani zostali nowi dyrektorzy: Teresa Paździor –GBP Liszki, Klaudia Węgrzyn – MGBP w Krzeszowicach oraz Magdalena Biełaś – CK Sułoszowa.

Dalszą część spotkania poświęconą tradycji i nowoczesności w bibliotekach, zgodnie hasłem przewodnim Forum, rozpoczął Wojciech Kowalewski z WBP w Krakowie wykładem pt.: „O kulturze konwergentnej i przyszłości bibliotek”. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi danymi statystycznymi dotyczącymi czytelnictwa i mediów. Duże zaskoczenie wywołały informacje dotyczące przyswajania wiedzy. W czasach, gdy ludzie bombardowani są informacjami z każdej strony, ludzki mózg musiał nauczyć się je przetwarzać w równie szybkim tempie. W efekcie okazuje się, że obecnie przyswajamy w ciągu tygodnia tyle informacji ile nasi przodkowie w ciągu miesiąca.

Na pytanie jaka jest nowoczesna biblioteka, próbował odpowiedzieć dyrektor MBP w Skawinie Michał Grzeszczuk. Jak sam prelegent przyznał, dużo łatwiej zdefiniować nowoczesnego bibliotekarza niż nowoczesną bibliotekę. Z założenia jest to miejsce z nowoczesnymi urządzeniami (oczywiście elektronicznymi), z najnowszymi książkami, z czytnikami dostępnymi do wypożyczenia, z audiobookami i ebookami. Z założenia, ponieważ dużo łatwiej znaleźć odpowiedź na to pytanie w teorii niż w praktyce. Dlatego prelegent z pokorą przyznał, że nie zna odpowiedzi na zadane pytanie, jednak celnie zauważył, że nikt z nas tego nie wie.

Następnie o działalności bibliotek w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce opowiedziała Małgorzata Zimny. Prelegentka zwróciła uwagę na możliwości małych bibliotek i sposoby radzenia sobie z trudną sytuacją takich instytucji.

Milena Węgrzyn z BP w Zielonkach przybliżyła uczestnikom spotkania biblioteczno-kulturalną działalność Kulturoteki w Bibicach, ukazując niezwykłość samego miejsca, w którym Kulturoteka powstała, jak i jej znaczenie dla lokalnej społeczności.

W kolejnej części spotkania bibliotekarzom zaprezentowała się znana firma wydawnicza ZNAK. Rozpoczął Jacek Dziuba – opiekun handlowy województw małopolskiego i świętokrzyskiego – zaproszeniem na projekcję filmu przybliżającego współpracę z Grupą Wydawniczą ZNAK. W zaskakujący i nowatorski sposób, poprzez bezpośrednie zaangażowanie uczestników spotkania, ZNAK przedstawił swój pomysł na aktywizację czytelników biblioteki np. w formie zabawy #Znajdź Sobie Książkę!. Szczęśliwcom gratulujemy! Najciekawsze marki dziecięce dostępne w ofercie Wydawnictwa ZNAK Emotikon przybliżyły: Kinga Łannik i Kamila Biedrońska. Pani Kamila omówiła również temat „Klasyczne nie znaczy przestarzałe. Fenomen marki na przykładzie klasycznych książek: „Mikołajek”, „Mały Książę”, „Paddington”, „Kubuś Puchatek”.

Wisienką na torcie całego spotkania było spotkanie z Michałem Rusinkiem-literaturoznawcą, autorem, pisarzem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej, tłumaczem i wykładowcą, poświęcone retoryce i komunikacji pt.: „Jak się dogadać? Pan Michał w lekki i pogodny sposób opowiadał o kwestiach jakże poważnych, czyli o tym, jak ważne jest to, co mówimy i to, jak mówimy.

Forum Bibliotekarzy Powiatu Krakowskiego jest corocznym wyjątkowym spotkaniem w przestrzeni wzajemnego zrozumienia i uznania dla naszej codzienności zawodowej z wszelkimi jej blaskami i cieniami, radościami i smutkami, jak również wyzwaniami i sukcesami. To tutaj możemy z dystansem spojrzeć na miejsca tworzone przez nas każdego dnia i z nową refleksją, nadzieją lub pomysłem wrócić do swoich czytelników, miłośników książek i przyjaciół biblioteki.