W dniu 3 maja 2018r. Przewodnicząca Rady Powiatu Alicja Wójcik wzięła udział w uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja, połączonej z poświęceniem odnowionego, przydrożnego, metalowego krzyża z postacią Chrystusa w Ujeździe w gminie Zabierzów, u zbiegu ulic Różanej, Ogrodowej i Jurajskiej.

Uroczystość miała szczególny charakter, związany z wmurowaniem nowej kapsuły czasu na miejsce poprzedniej, odkrytej podczas renowacji w fundamentach starego krzyża, a umieszczonej równo 113 lat temu, w dniu 3 maja 1905 roku. Był to odręcznie zapisany, papierowy, częściowo zniszczony tekst w butelce z zielonego szkła.

Ocalały tekst mówi między innymi o Polsce podzielonej pomiędzy trzech zaborców. „…obecnie Polska podzieloną jest na trzy zabory;… w austriackim panuje cesarz Franciszek Józef I, …w rosyjskim car Mikołaj II Aleksandrowicz, który… ma bardzo nieprzyjemną wojnę z Japończykami. …w niemieckim panuje cesarz Wilhelm II, Krasomówca, Kaznodzieja, Kompozytor, Podróżnik… malarz i.t.d., i.t.d. Namiestnik… Galicji był Dr Andrzej hr. Potocki, a proboszczem… parafii ksiądz kanonik Wojciech Łapiński w…? Krzyż ten postawiono na gruncie dworskim, którego właścicielem był Zygmunt Jałbrzychowski…? Fundament pod krzyż murował Andrzej Pyzioł? z Modlnicy. Aby Bóg Najwyższy dał, jeżeliby ktokolwiek z Rodaków pismo to po latach czytał, aby oglądał Ojczyznę naszą w lepszych warunkach aniżeli te…? Tysiące braci naszych ginie za wrogą nam…? Na stepach Mandżuryi, a inni znowu w mundurach pruskich…? w walce z Hererorami dobijającej…?”

Proboszcz parafii Brzezie ks. Grzegorz Kubik powiedział, że to błogosławieństwo dawnego pokolenia, które odczytują dzisiejsi mieszkańcy, że mamy szczęście oglądać naszą Ojczyznę w warunkach o niebo lepszych niż osoby, które pisały do nas przesłanie, a odnaleziony dokument nazwał „prawdziwą Arką Pana” łączącą dawne i dzisiejsze pokolenie.

Sołtys Ujazdu Jan Baran odczytał informację zamieszczoną w nowej kapsule czasu, przeznaczoną dla kolejnych pokoleń. Jest to dalszy ciąg historii z kapsuły czasu  i opis obecnej rzeczywistości: odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, walki w I i II wojnie światowej, czasy PRL, „Solidarności”, Lechu Wałęsie jako prezydencie, papieżu Polaku Janie Pawle II i zamachu na niego, wstąpieniu Polski do NATO oraz Unii Europejskiej. Dokument został zakończony słowami: „niech Bóg Najwyższy ma w swej opiece Ojczyznę naszą i jej mieszkańców”.

W nowej kapsule zostały również umieszczone, będące obecnie w obiegu moneta i banknot oraz euro. Po mszy św., mieszkańcy zanieśli kapsułę czasu w uroczystej procesji z kościoła parafialnego w Brzeziu pod krzyż w Ujeździe. Po umieszczeniu nowej kapsuły czasu i poświęceniu krzyża złożono pod nim kwiaty w imieniu mieszkańców Ujazdu, gminy Zabierzów oraz powiatu krakowskiego. Podczas uroczystości, wraz z chórem i orkiestrą gminną, uczestnicy uroczystości śpiewali pieśni patriotyczne.