W dniach od 25 do 27 maja 2018r. odbył się na terenie gminy Krzeszowice coroczny harcerski Rajd Turystyczny im. Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej, którego celem było pokazanie harcerzom z małopolski okolic Krzeszowic.

W tym roku uczestnicy mogli zwiedzić Czatkowice, Czerną, Paczółtowice oraz Dubie. Gra pokazywała zespołom ważne dla mieszkańców miejsca, zabytki oraz piękno przyrody. Harcerze zobaczyli kościół w Paczółtowicach, Źródełko w Dolinie Eliasza, Dolinę Racławki oraz centrum Krzeszowic na czele z Kościołem Parafialnym im św. Marcina oraz Jana Pawła II, Pałac Vauxhall czy Łazienki „Zofia”.  Podczas trasy harcerze mogli zdobyć ciekawe informacje na temat gminy Krzeszowice oraz dowiedzieli się wiele o postaci Olgi Drahonowskiej – Małkowskiej, współtwórczyni polskiego harcerstwa, urodzonej właśnie na naszych ziemiach. W tym roku krzeszowiccy harcerze będą świętować jej 130 urodziny. Wieczorem odbyło się harcerskie ognisko, na którym druh Komendant Hufca Bartosz Zawisza wygłosił gawędę, która uświadomiła wszystkim jak ważne jest braterstwo i przyjaźń.

W niedzielny poranek w parku Bogackiego przy dźwiękach pięknej muzyki na żywo uczestnicy rajdu poznawali Olgę Małkowską jako artystkę – poetkę, malarkę. Spędzili poranek odwzorowując obrazy, komponując melodię do wierszy, a także poznając jej autorskie piosenki.  W samo południe wraz z wszystkimi mieszkańcami miasta zatańczyli poloneza z okazji otwarcia drugiego dnia Majówki Hrabiny Zofii. Po zakończeniu odbył się apel w parku bogackiego, na którym nastąpiło długo wyczekiwane rozstrzygnięcie gry i rozdanie nagród. 

Organizatorami XVIII Rajdu Olgi byli uczestnicy kursu instruktorskiego organizowanego w Hufcu Krzeszowice w roku 2018.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu Powiatu Krakowskiego oraz Gminy Krzeszowice, za co serdecznie dziękujemy!     

phm. Agnieszka Kmiecik
Komendantka XVIII Rajdu Olgi