W dniach od 9 do 19 listopada 2018r. na obszarze województwa małopolskiego będzie prowadzona akcja szczepienia lisów wolnożyjących przeciwko wściekliźnie za pomocą przynęt zawierających płynną szczepionkę zrzucanych z samolotów oraz wykładanych ręcznie.

W okresie wykonywania szczepień oraz 14 dni po zrzuceniu szczepionki nie należy podnosić, dotykać oraz niszczyć przynęt, które po kontakcie człowiekiem nie są potem przyjmowane przez lisy. Ponadto zaleca się pilnowanie zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów nie puszczać wolno, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii w celu poddania ich obserwacji.

W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością szczepionki, która może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa, należy umyć skórę wodą z mydłem i natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Kontrolę i kierowanie akcją szczepienia prowadzi Małopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Krakowie.

Opracowano na podstawie komunikatu Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.