W miniony piątek, 7 grudnia 2018 roku, w Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi (www.galeria-elektrownia.czeladz.pl) odbył się wernisaż wystawy „Zgoda czy spór?”. Wystawa ta to pokłosie piętnastoletniej współpracy powiatów krakowskiego i monachijskiego. W zabytkowych, ponad stuletnich murach dawnej elektrowni, wśród potężnych, odnowionych maszyn zaprezentowało swoją twórczość 32 artystów: 18 Polaków i 14 Niemców. Temat wystawy jest dość aktualnym pytaniem o kondycję dzisiejszych relacji pomiędzy naszymi narodami. Artyści jednak, przekornie, nie odnieśli się w swojej twórczości do aktualnej polityki. Większość zaprezentowanych prac, reprezentujących niemal każdy rodzaj twórczości (olej, akwarele, akryle, rzeźba w wielu odmianach, fotografia czy wreszcie wideoinstalacja), odnosi się do pytania postawionego w tytule w sposób uniwersalny, ponadczasowy. Zrozumiały dla przedstawicieli różnych kultur i nacji, nie tylko dwóch naszych. Choć oczywiście nie brakuje odniesień do łączącej nas historii – zarówno jej ciemniejszej, jak i tej lepszej strony.

W wystawie wzięli udział zarówno twórcy uznani, wielokrotnie nagradzani profesorowie uczelni krakowskiej i monachijskich, których prace gwarantują znakomity poziom całej wystawy, jak i przedstawiciele młodszego pokolenia, o nieco mniejszym dorobku, ale i świeższym spojrzeniu na problem. Prace twórców, choć pochodzą z dwóch różnych stron pozornie dzielącej granicy, tę granicę przekraczają, zacierając jednocześnie jej znaczenie – wystawa jest zaskakująco spójna, co tylko dowodzi, że w skali świata pochodzimy z tego samego kręgu kulturowego. Potwierdzeniem tej tezy był wieczór przedwernisażowy, gdy zespół Lorien Trio w klimatycznych wnętrzach sali kominkowej Willi Baszta w krakowskich Przegorzałach zagrał artystom biorącym udział w wystawie kolędę „Cicha noc”, obchodzącą w tym roku dwustu lecie powstania melodii. Kolędę, która zajmuje wyjątkowe miejsce w sercach chrześcijan zarówno powiatu krakowskiego, jak i monachijskiego.

Warto wybrać się do galerii „Elektrownia”, by zobaczyć, co na pytanie „Zgoda czy spór?” odpowiadają artyści z naszych regionów. Ale też i zobaczyć wnętrza tego wyjątkowego miejsca. Wreszcie – by zobaczyć, jak dzieła sztuki i emocji odnajdują się wśród wytworów rąk i umysłów. A odnajdują się znakomicie.

Wystawę otworzyli wicestarosta krakowski Arkadiusz Wrzoszczyk i Jan Powałka, dyrektor galerii, a zarazem przewodniczący Rady Powiatu w Będzinie. Obecni byli również Piotr Goraj, przewodniczący Rady Powiatu w Krakowie, Krzysztof Gębala, radny powiatowy, a także przedstawiciele zarządu powiatu będzińskiego i władz miejskich Czeladzi.

Wystawa czynna jest w godzinach pracy galerii, czyli do wtorku do niedzieli w godzinach od 9 do 17. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 4 stycznia przyszłego roku.

Krzysztof Kamiński, koordynator projektu