12 maja 2019 roku, w Ośrodku Harcerskim oraz w parku przy zamku w Korzkwi odbyła się II edycja Eko Dnia Mieszkańca, zorganizowana przez Stowarzyszenie Koalicja dla Gminy Zielonki. Mimo niesprzyjającej aury pogodowej, mieszkańcy tłumnie przybyli na piknik, gdzie czekało na nich wiele atrakcji, albowiem w programie eventu znalazło się pięć stref, w których specjaliści z poszczególnych dziedzin udzielali porad oraz prowadzili warsztaty tematyczne:

Strefa zwierzaka – pokazy oraz porady z zakresu pielęgnacji, szkolenia i behawioru psów, stoisko lekarza weterynarii oraz dofinansowane czipowanie psów dla mieszkańców gminy.

Strefa relaksu – można było degustować  pyszną kawę i ciasto, dowiedzieć się czegoś więcej o naturalnych kosmetykach na stoiskach SPA, zadbać o siebie dzięki centrum medycznemu i estetycznemu oraz optykowi. Strefa relaksu to także ekologiczny komfort życia zapewniony przez elektryczne auta i czystą energię z fotowoltaiki.

Strefa warsztatów – całe rodziny wspólnie budowały domki dla ptaków, uczyły się jak segregować śmieci oraz jak zrobić kompostownik i używać eko środków w ogrodzie. Zdobywali także nowe doświadczenia, jak robić ozdoby z żywych roślin oraz jak wykorzystać odpady do robienia pięknych doniczek i ozdób do domu i ogrodu. Jeansowe zużyte ubrania dostawały drugie życie i stawały się zabawkami i nowoczesnymi torbami. Każdy mógł skorzystać z porad specjalistów w dziedzinie palenia ekologicznego w piecach, czyli jak należy rozpalać w piecach by nie tworzyć smogu i oszczędzać na rachunkach.

Strefa żywności – na uczestników pikniku czekała prawdziwa harcerska grochówka oraz kiełbasa, którą można było samemu upiec przy ognisku. Wegetarianie także znaleźli coś dla siebie, zupa jarzynowa przyrządzona specjalnie dla wymagających podniebień. Były pyszne, domowe ciasta, doskonała kawa, aromatyczna herbata i lody oraz lemoniada z naturalnych składników. Uczestnicy EKO imprezy mogli spróbować ojcowskiego pstrąga w wielu wydaniach.

Strefa gier i zabaw – zabawa trwała na całego! Począwszy od gier i zabaw dla dzieci, jak zgadywanki, przeciąganie liny, interaktywny pokaz baniek mydlanych, aż po paintball, gdzie każdy mógł spróbować swych sił.

Oprócz wymienionych stref, cały czas odbywały się występy na scenie oraz konkursy z licznymi nagrodami. Dzieci ze szkół i przedszkoli gminy Zielonki przygotowały wspaniałe występy wokalne i taneczne. Można było także zobaczyć pokazy karate oraz capoeira. Gminny konkurs “EKO dzieciaki witają wiosnę” został rozstrzygnięty na scenie głównej.  

Zwieńczeniem niedzielnego popołudnia było kino. Niestety z racji pogody nie mogło się odbyć w plenerze. Projekcja filmu  „Był sobie pies” odbyła się w szkole podstawowej w Korzkwi.

Patronat nad wydarzeniem objął wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, starosta krakowski Wojciech Pałka oraz wójt gminy Zielonki Bogusław Król.

Aneta Szablowska
Stowarzyszenie Koalicja dla Gminy Zielonki