Kumy i kumotrzy w natarciu czyli festiwal gwary i tradycji krakowskiej – Krakowska Godka 2019.

9 czerwca w Modlnicy w amfiteatrze przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym, przy ul. Sportowej 2 już po raz trzeci spotkają się sympatycy kultury Krakowiaków. Po raz kolejny stali bywalcy i uczestnicy festiwalu „Krakowska Godka” będą mogli zanurzyć się w kulturze gwary i tradycji krakowskiej.

Festiwal to święto wszystkich Krakowiaków, podkreślające ważność małych ojczyzn a jego  główną ideą i celem jest przypomnienie oraz propagowanie pięknej, krakowskiej godki.

W tym roku organizatorzy postarali się bardziej zaangażować najmłodszych mieszkańców regionu dla nich stworzono nowe konkursy. Solennie zapewniają, że będzie więcej śpiewu, tańca, zabawy i uśmiechu na twarzach przybyłych. Wzorem poprzednich lat festiwal współtworzą wszyscy, którzy podejmą rękawicę i wezmą udział w licznych konkursach artystycznych, których finał będzie miał miejsce w Modlnicy.

Bawiąc należy uczyć więc pomysłodawcy w tegorocznych konkursach odwołują się do ważnych wydarzeń z historii ojczyzny. W tym roku obchodzimy okrągłe rocznice tak ważne dla całego narodu i naszego regionu jak 150-lecie urodzin Stanisława Wyspiańskiego i 100-lecie odzyskania  niepodległości.

Przede wszystkim odbędzie się ulubiony przez wszystkich konkurs teatralny „Godka krakowska w dziełach scenicznych”, w którym młodzieży partnerują profesjonalni aktorzy krakowskich scen teatralnych. W tym roku można wybrać scenę z „Wesela” St. Wyspiańskiego, „Od Bronowic do Racławic” M. Rokoszowej  (wg powieści chłopskiej „Racławice” Wł. Tetmajera) lub dramatu Wł. L. Anczyca „Chłopi Arystokraci”.
Zabawny test ze znajomości gwary i nie tylko, w którym duety (składające się obowiązkowo z przedstawicieli różnych płci dowolnego wieku), powalczą o tytuł „Najbardziej wygodanej pary” – zostanie przygotowany w oparciu o „Słownik bronowski” Wł. Tetmajera.
W konkursie „Gwary Krakowskiej” czyli Godki nie ma ograniczeń wiekowych, starsi mogą się zmierzyć z młodszymi w „godaniu” ale tegoroczne novum to ograniczenie czasowe – do 4 minut i tematyczne. Organizatorzy zaproponowali następujące tematy:  „Oswojony podły czas – wojna w anegdocie”, „Moje pierwsze buty – zapytaj ojca lub matki, zapytaj dziadka   czy babki”, „Co mi się dzisio przyśniło”. Dzieci zmierzą się w konkursie piosenki, muszą tylko zaśpiewać gwarą a gospodynie powalczą o laur za najlepsze tradycyjne małdrzyki krakowskie.
Jak co roku ważnym elementem całej imprezy są stroje, w których przybędą uczestnicy, poddane ocenie zostaną te inspirowane krakowskim strojem ludowym. Po raz pierwszy zostanie oceniony i nagrodzony najpiękniejszy tradycyjny wianek.
Wspólnie z TVP Kraków organizatorzy przygotowali międzypokoleniowy konkurs  „Razem z dziadkiem, razem z babcią”, skierowany do telewidzów z Małopolski. Dziecko i senior wspólnie powinni zaprezentować skecz, piosenkę lub scenkę.
Festiwal zakończy wspólne śpiewanie piosenek że „Śpiewnika krakowskiego” oraz taneczny odjazd czyli osławiony już „Maraton Krakowiaka”.

Nad przebiegiem każdej konkurencji czuwać będą jurorzy, prawdziwe sławy, wybitni twórcy i naukowcy ściśle związani z Krakowem. Na zwycięzców i laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Wszystkie informacje dotyczące zgłoszeń, przebiegu, nagród i finału konkursów a także regulaminy zamieszczone są na stronie internetowej festiwalu https://krakowskagodka.pl/

Organizatorem tegorocznego festiwalu „Krakowska Godka 2019” jest Stowarzyszenie Bene Tibi i Gminą Wielka Wieś. Partnerami są: Telewizja Kraków, Katedra Historii Języka i Dialektologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Białym Kościele.                                                                                                

Festiwal powstaje przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego. Patronem medialnym jest Dziennik Polski.