W dniach 27 i 28 lipca 2019 r. mieszkańcy Rudawy obchodzili 555-lecie ponownego potwierdzenia lokacji swojej miejscowości na prawach magdeburskich. Z tej okazji zostało zorganizowane uroczyste, dwudniowe Święto Rudawy. W pierwszym dniu święta odbyły się mecze piłkarskie – mężatki kontra panny oraz sołectwa Rudawa z sołectwem Pisary. Drugi dzień świętowania rozpoczął się uroczystą mszą świętą odpustową. Następnie w części oficjalnej były przemówienia okolicznościowe, przedstawiono rys historyczny Rudawy oraz odbył się ciekawy program artystyczny. Podczas wydarzenia prezentowały się organizacje działające na terenie sołectwa. Wszystko zakończyło się zabawą taneczną.

W Święcie Rudawy wziął udział wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk i wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Krakowie Alicja Wójcik.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem starosty krakowskiego.