W minioną, przedświąteczną, niedzielę w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Krakowie: Koncert Cecyliański. Impreza, która odbywa się, naprzemiennie z “Perłami Powiatu”, co dwa lata, zgromadziła tłumy w pięknych wnętrzach świątyni.

Mottem koncertu w tym roku były słowa św. Bazylego Wielkiego: „Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzburzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości, łączy odstępców, godzi wrogów”.

W programie koncertu zgromadzona publiczność usłyszała utwory: Georga Friedricha Händla Oda do św. Cecylii”, Stanisława Moniuszki „Modlitwa” (z opery „Flis”) Stanisława Krawczyńskiego Msza Niepodległości” (było to prawykonanie utworu) oraz Jean-Paula Lécota Gloria a Te, Cristo Gesù”.

Wykonawcami powyższych utworów były chóry z terenu powiatu krakowskiego oraz miasta Krakowa zjednoczone pod wspólną nazwą
Chór III Jesiennych Warsztatów Muzycznych „Muzykujmy Razem”. W skład zespołu wchodziły chóry: Fermata (dyrygent: Anna Roj), Cantate Anima (dyrygent: Maria Sołek), Chór Niepublicznej Szkoły Muzycznej  im. Krzysztofa Komedy w Bibicach (dyrygent: Agnieszka Trela-Jochymek), Chór II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie (dyrygent: Agnieszka Trela-Jochymek), Chór Kameralny Lege Artis (dyrygent: Agnieszka Trela-Jochymek), Chór Sonitus Dei (dyrygent: Michał Całek), Chór Voci di san Francesco (dyrygent: Edward Macheta), Chór Harfa (dyrygent: Edward Macheta) oraz Chór Coro di Santa Rita (dyrygent: Agnieszka Zalewa). Fragmenty koncertu uświetnił występ solistów: Gabrieli Świerczek-Kurowskiej (sopran) oraz Sebastiana Szydło (baryton).

Zespołowi wokalnemu towarzyszyła muzyka w wykonaniu Orkiestry III Jesiennych Warsztatów „Muzykujmy Razem” pod batutą prof. dr hab. Stanisława Krawczyńskiego. Orkiestra liczyła 32 muzyków, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do udziału w Koncercie Cecyliańskim. Są to osoby, które na co dzień angażują się w orkiestrach i zespołach działających na terenie powiatu krakowskiego. Przygotowania zespołu odbywały się w sali prób „Orkiestry Wieniawa” pod dyrekcją Jarosława Ignaszaka. Koncert prowadziła Lidia Jazgar.

Kolejna edycja wydarzenia za dwa lata, ale już teraz zapraszamy! I bardzo dziękujemy gościom za liczne przybycie!