Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Zielonki kończy właśnie prace nad zadaniem publicznym utrwalającym pamięć o dziedzictwie kultury krakowskiej w formie ośmiu obrazów prezentujących życie codzienne wsi podkrakowskiej. Projekt nosi tytuł „Kultura krakowska utrwalona na płótnie” i zrealizowano go dzięki wsparciu finansowemu Powiatu Krakowskiego.

We wtorkowe popołudnie, 29 września, w Bibliotece Publicznej w Zielonkach miał miejsce uroczysty wernisaż wystawy podsumowującej realizowane zadanie. Rozpoczęła go przemowa dyrektora biblioteki, Mariusza Zielińskiego, który przybliżył gościom historię i założenia projektu, a także podziękował artyście, który stworzył serię ludowych przedstawień, Mariuszowi Cichoniowi, za bardzo udaną i owocną współpracę.

Następnie goście mieli czas na obejrzenie prezentowanych dzieł. Duże zainteresowanie wystawą wyrazili okoliczni sympatycy kultury ludowej, miłośnicy historii i mieszkańcy gminy, którzy również sami zostali częścią projektu – tak powstał między innymi jeden z portretów, który przedstawia pana młodego z Zielonek.

W ramach spotkania odbyło się także zwiedzanie Izby Regionalnej w Zielonkach, po której oprowadzał sam dyrektor Zieliński, kustosz Izby i regionalista.

Całość wydarzenia uświetnił koncert muzyki ludowej na żywo, zagrany na pianinie przez zieloneckego organistę, Piotra Szczerbę.

Z okazji wernisażu bibliotekę odwiedziły Seniorki uczęszczające do Centrum Aktywnego Seniora w Zielonkach. Zamykając imprezę Panie włączyły się w ogólnopolską akcję Narodowe Czytanie 2020, odczytując wspólnie fragmenty dramatu „Balladyna” Juliusza Słowackiego.

Wystawa ma skłonić do refleksji nad pędem współczesnego życia codziennego. Jest to cenna lekcja historii nie tylko dla najmłodszych, ale także dla osób już rozumiejących zawiłości dawnego sposobu życia. Jest to również szansa na poznanie przeszłości nie tylko przez przekazy ustne i opowiadania. Dzięki wystawie na własne oczy można tę przeszłość zobaczyć. Utrwalone na obrazach chwile są rodzajem pamiętnika, z którym należy się dobrze zapoznać, aby w pełni rozumieć i identyfikować się z ziemią podkrakowską.

Artysta malarz, któremu zlecono stworzenie obrazów fenomenalnie wykonał swoją pracę, powołując postacie z obrazów do życia. Przedstawienia tchną nowego ducha w nasz sposób postrzegania dawnych zwyczajów chłopów zieloneckich, utrwalając i celebrując jednocześnie to, co dobrze już o nich jest znane.

Urodzony w Krakowie w 1961 roku, Mariusz Cichoń ukończył Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa w Pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1987 roku. Jego twórczość można było wielokrotnie podziwiać na wystawach indywidualnych w Krakowie, Warszawie i Nowym Sączu, jest także laureatem konkursów ogólnopolskich w kategorii pasteli. Jak sam mówi – jego specjalizacją są portrety. W swoim dorobku współpracy z Biblioteką Publiczną z Zielonkach oraz działającą przy niej Izbą Regionalną pan Cichoń ma również inne obrazy o tematyce ludowej, które można obejrzeć w galerii biblioteki.

Doskonale rozumiemy, że nasza wystawa to także powrót do korzeni połączony z nostalgią wspomnień. Ukazuje ona świat, jaki był jeszcze nie tak dawno temu, a porównanie do rzeczywistości, która nas obecnie otacza, wprowadza nutę refleksji nad gwałtownym rozrostem powiatu krakowskiego i jego szybką modernizacją.

Dzieła malarskie prezentowane na wystawie będą już stale służyły edukacji osób odwiedzających zielonecką bibliotekę. Staną się częścią stałej ekspozycji, która przez wiele kolejnych lat posłuży do promocji naszego regionu.

Wystawę można zwiedzać w dniach od 19 września do 30 października w holu Biblioteki Publicznej w Zielonkach, przy ulicy Galicyjskiej 17A. Zachęcamy także do zapoznania się z wystawą w formie wirtualnej, udostępnioną w bibliotecznych mediach społecznościach – na kanale YouTube i profilu zieloneckiej biblioteki w portalu Facebook.

Joanna Stohandel