W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Skawinie w czwartkowe przedpołudnie miał miejsce happening „Świeć przykładem”, którego tematem przewodnim było podniesienie świadomości społeczeństwa na temat zasadności noszenia elementów odblaskowych.

Wydarzenie było realizowane przez skawiński ośrodek w ramach programu Bezpieczny Powiat Krakowski 2021-2023. Jednym z elementów programu jest prowadzenie akcji wpływających na bezpieczeństwo w ruchu drogowym, w tym niechronionych uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży. Szybko zapadający zmierzch sprawia, że piesi stają się mniej widoczni dla kierujących, szczególnie na nieoświetlonych drogach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Stosowanie odzieży ostrzegawczej i odblasków, a także poprawa nawyków pieszych i rowerzystów, mogą zmniejszyć te przerażające statystyki.

Wychowankowie ośrodka wraz z opiekunami na wstępie wysłuchali prelekcji, którą poprowadzili funkcjonariusze Komisariatu Policji w Skawinie w składzie: asp. szt. Artur Pyla, asp. Grzegorz Hucisko, sierż. szt. Paweł Gancarz na temat elementów odblaskowych, zasadności ich używania na drodze jak też zwrócono uwagę na obowiązujące prawa, ale też i obowiązki pieszego uczestnika ruchu. Podopieczni ośrodka wykazali się bardzo dużą wiedzą w tym zakresie.

Wszyscy uczestnicy happeningu otrzymali elementy odblaskowe: kamizelki, czapeczki i opaski z logo programu Bezpieczny Powiat Krakowski. Tak przygotowani w asyście Policji przemaszerowali ulicami Skawiny z ul. Żwirki i Wigury na ul. Mikołaja Kopernika, gdzie mieści się druga lokalizacja ośrodka. Radośnie, skandując hasła „Świeć przykładem”, „Odblask to nie obciach”, „Odblaski ratują życie”, „Noś odblaski”, wzbudzili duże zainteresowanie wśród mieszkańców, a szczególnie kierowców. Organizatorzy potraktowali wydarzenie jako lekcję, w której uczestniczyli nie tylko wychowankowie ośrodka, a przede wszystkim to oni „świecili przykładem” i zwrócili uwagę mieszkańcom, jak ważne są odblaski w poprawie bezpieczeństwa.

*Posiadanie jakiegokolwiek elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie.