W dniu 4 października br. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie miały miejsce kolejne już, powiatowe eliminacje Konkursu Ortograficznego o „Pióro Starosty”. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło 25 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Krakowskiego. Uczestników konkursu oraz ich opiekunów serdecznie przywitali Wicestarosta Arkadiusz Wrzoszczyk, członek Zarządu Powiatu Tadeusz Nabagło, dyrektor Wydziału Edukacji Beata Kwatera i dyrektor Zespołu Szkół Techniczno- Ekonomicznych w Skawinie – współorganizator konkursu Krystyna Jędrzejczyk, którzy również podjęli wyzwanie i wraz z uczniami pisali tegoroczne dyktando, oczywiście poza konkursem.

Uczestnicy napisali tekst pt. Melancholie jesienne chimerycznej historyczki, autorstwa Magdaleny Gajdy-Kluzek, nauczycielki języka polskiego z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych im. Władysława Łokietka w Skale. Komisja konkursowa, pod przewodnictwem Ewy Helbin-Czyżowskiej, w skład której wchodzili nauczyciele z pozostałych szkół powiatu, przyznała I miejsce Mai Turek z KLO w Skawinie, honorując ją nagrodą w postaci tytułowego pióra z pamiątkowym grawerem i wpisem. Miejsce II przypadło Julii Płonce z LO w Skawinie, a miejsce III wywalczyła również uczennica LO w Skawinie, Zofia Marzec.

Piszący dobrze radzili sobie z przestrzeganiem oczywistych reguł ortograficznych, kłopoty mieli natomiast, podobnie jak w poprzednich latach, z poprawnym pisaniem wyrazów rzadko używanych i złożonych struktur słowotwórczych. Choć zwycięzcy nie napisali prac bezbłędnie, co świadczy o dużym stopniu trudności, z którymi przyszło im się zmierzyć, to i tak wyłonienie laureatów było dla jurorów niemałym wyzwaniem. Trzeba zaznaczyć, że przejrzystość oceniania gwarantuje fakt, że prace są kodowane, a oceniają je zespołowo wszyscy nauczyciele poloniści, którzy przyjechali na konkurs wraz ze swoimi uczniami. A oto przykład fragmentu tekstu konkursowego:

Cicho sza! Bezsprzecznie jesienne dżdżenie oraz snucie mgieł zza horyzontu sprzyja spleenowi i melancholii, zaskakująco miłym hockom-klockom dla mrzonkowiczów. A może by tak przejść się chimerycznie po zabużańskich bezdrożach prapradziadów i zanurzać się z nostalgią, czytając  co dzień ckliwe romansidło, w chabry i kąkole, tudzież kurzawy wzniecone przez chyże zajęcze dziatki? I oto mrok wieczoru, mimo jarzących się świateł, oto żenująco niehurraoptymistyczny początek każdego dnia półetatowej belferki historii, mimo wyszczerzonych w uśmiechu zębów. Łkała co prawda nieprzesadnie, lecz niemalże bez przestanku przez półtrzeciej minuty. Należałoby w tym żenującym punkcie życia odwrócić się od literatury, historii, filozofii. A może by jednak oderżnąć  nic niewarte żałości, przenicować swą humorzastą osobowość i zacząć rekonstruować w sobie bezmarazmową duszę bez krzty litości dla lubego smętku?

Na uwagę zasługuje fakt, że konkurs ten już od dwudziestu kilku lat cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży. Cóż, po raz kolejny spotkanie miłośników polskiej ortografii przechodzi do historii. Dla uczniów była to okazja do zdrowej rywalizacji i zmagań o atrakcyjne nagrody rzeczowe, a zwłaszcza o nagrodę główną – tytułowe „Pióro Starosty”.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy odwagi a zwycięzcom wygranej

Skład Komisji Konkursowej:

1. Renata Bysina – LO w Skawinie
  2. Aleksandra Starowicz – LO w CE „Radosna Nowina 2000” w Piekarach.
  3. Joanna Wasilewska – ZSR CKU w Czernichowie
  4. Anna Szydło – ZSP w Krzeszowicach