Relacje filmowe:

koncert-cecylianski-reportaz

Reportaż

koncert-cecylianski-te-deum

Preludium

koncert-cecylianski-missa-brevis

Missa Brevis

O sancta Caecilia

O sancta Caecilia


W niedzielny wieczór 15 listopada w krakowskim kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej odbyło się jedno z najważniejszych wydarzeń bieżącego roku zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Krakowie – Koncert Cecyliański. W tym szczególnym projekcie kulturalnym wzięło udział prawie 130 śpiewaków, 65 instrumentalistów oraz 5 dyrygentów z chórów i orkiestr działających na terenie powiatu krakowskiego i miasta Krakowa. Idea Anny Roj – dyrygenta Młodzieżowego Chóru „Fermata” i Jarosława Ignaszaka dyrygenta Orkiestry „Wieniawa” mająca na celu ożywienie współpracy między lokalnymi zespołami wokalnymi i instrumentalnymi powstała na początku roku. Wtedy postanowiono zorganizować wspólne warsztaty muzyczne, zakończone koncertem. W Jesiennych Warsztatach „Muzykujmy Razem” wzięło udział 6 chórów (Młodzieżowy Chór „Fermata” z Zielonek, Chór „Psallite Deo” z Bibic, Chór „Voci di San Francesco” z Zabierzowa oraz z Krakowa: Chór „Chopiniada”, Chór „Harfa” i Chór kameralny „Parafraza”) i Orkiestra „Wieniawa” z Raciborowic wspomagana przez muzyków orkiestr „Wola” z Woli Zachariaszowskiej oraz „Sygnał” z Radziszowa. Wszystkie zespoły wspólnie z prof. Stanisławem Krawczyńskim, wybitnym dyrygentem z Akademii Muzycznej w Krakowie, pracowały nad repertuarem podczas wielogodzinnych prób. Efekty usłyszeliśmy podczas niedzielnego koncertu. W wypełnionym do ostatniego miejsca kościele wybrzmiały słynne kompozycje Marca Antoina Charpentiera, Jacoba de Haana, Charlsa Gounoda, Henryka Mikołaja Góreckiego oraz utwór Henryka Jana Botora O, sancta Caecilia napisany specjalnie na tą okazję.

Na koncercie odbyła się także prezentacja albumu fotografii zabytków sztuki sakralnej „Pośród sztuki nadzieja” autorstwa Bożeny Piłat i Wojtka Kowalczyka.

Starostwo Powiatowe w Krakowie, jako organizator pragnie podziękować wszystkim osobom i instytucjom, które współuczestniczyły w przygotowaniach, organizacji i realizacji warsztatów i koncertu.


“Piękniejsza tylko cisza…”

Starostwo Powiatowe w Krakowie serdecznie zaprasza na uroczysty „Koncert Cecyliański”, który odbędzie się w niedzielę 15 listopada w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie (ul. Augustiańska 7), o godzinie 1900. Koncert będzie zwieńczeniem trzydniowych warsztatów muzycznych, do których zaproszeni zostali instrumentaliści oraz chóry działające na terenie powiatu krakowskiego i miasta Krakowa. Wystąpią: Młodzieżowy Chór Fermata z Zielonek, Chór Psallite Deo z Krakowa, Chór Voci di San Francesco z Zabierzowa, Chór Chopiniada z Krakowa, Chór Harfa z Krakowa, Chór Kameralny Parafraza z Krakowa, Orkiestra Wieniawa z Raciborowic oraz instrumentaliści z orkiestr Wola z Woli Zachariaszowskiej i Sygnał z Radziszowa. Projekt powstał z inicjatywy osób zakochanych w muzyce i wspólnym jej tworzeniu. Opiekę artystyczną nad całością przedsięwzięcia sprawuje prof. Stanisław Krawczyński, znany i ceniony dyrygent oraz pedagog z Akademii Muzycznej w Krakowie, który również zadyryguje koncertem.

Program zadedykowany został św. Cecylii, patronce chórów, muzyków oraz zespołów muzycznych. Podczas koncertu usłyszymy:

Marc-Antoine Charpentier – Preludium do Te Deum
Jacob de Haan – Missa Brevis
Charles Gounod – Hymn ku czci św. Cecylii
Henryk Mikołaj Górecki – Ciebie na wieki wychwalać będziemy z Pieśni Maryjnych op. 54
Henryk Jan Botor – O, sancta Caecilia (premiera utworu napisanego specjalnie na koncert)

Przed koncertem odbędzie się prezentacja albumu fotografii zabytków sztuki sakralnej „Pośród sztuki nadzieja” autorstwa Bożeny Piłat i Wojtka Kowalczyka.

Serdecznie zapraszamy!


Jesienne Warsztaty Muzykujmy Razem – Koncert Cecyliański

Powiat Krakowski wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska muzycznego działającego na jego terenie organizuje nowy projekt kulturalny pt. „Jesienne Warsztaty Muzykujmy Razem – Koncert Cecyliański”. Projekt jest skierowany do.chórów działających na terenie powiatu krakowskiego oraz do instrumentalistów grających w lokalnych orkiestrach dętych. W dniach od 12 do 15 listopada 2015 roku zostaną zorganizowane warsztaty muzyczne, które poprowadzi profesor Stanisław Krawczyński z Akademii Muzycznej. Podczas warsztatów uczestnicy projektu będą przygotowywać ambitny repertuar, który zostanie zaprezentowany podczas uroczystego Koncertu Cecyliańskiego w Krakowie w dniu 15 listopada 2015 roku. Próby podczas warsztatów będą się odbywać w Centrum Integracji Społecznej w Zielonkach (chóry), sali prób Orkiestry „Wieniawa” w.Raciborowicach (instrumentaliści) oraz w kościele św. Katarzyny w Krakowie (próby całego zespołu i koncert).

Zapraszamy wszystkie zespoły chóralne z terenu powiatu krakowskiego oraz instrumentalistów orkiestr dętych do zgłaszania swojego udziału w projekcie. Warunkiem udziału w warsztatach jest przesłanie pocztą do Biura Promocji i.Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie, Aleja Słowackiego 20, 30-037 Kraków lub na adres e-mail:.droj@powiat.krakow.pl zgłoszenia zamieszczonego poniżej. Dodatkowo prosimy wszystkie chóry o przesłanie nagrania dowolnego utworu w formie pliku mp3 zapisanego na płycie CD lub przesłanego na adres e-mail razem ze zgłoszeniem. Termin zgłoszeń upływa 15 września 2015 roku. Liczba miejsc jest ograniczona. Bliższe informacje można uzyskać u.koordynatorów projektu oraz u pracowników Biura Promocji i Współpracy Starostwa Powiatowego w Krakowie (tel. 12-397-93-13).

Karta zgłoszenia – chóry – pobierz
Karta zgłoszenia – instrumentaliści – pobierz

Repertuar koncertu:

Marc Antoine Charpentier – Te Deum
Jacob de Haan – Missa Brevis
Charles Gounod – Hymn ku czci św. Cecylii
Henryk Mikołaj Górecki – Pieśni Maryjne
Henryk Jan Botor – utwór skomponowany specjalnie na potrzeby projektu

Koordynatorzy projektu:

Anna Roj – anna_roj@interia.pl
Jarosław Ignaszak – ignaszak.j@gmail.com

Organizator:

Herb_powiatu_pngBiuro Promocji i Współpracy
Starostwo Powiatowe w Krakowie
Aleja Słowackiego 20
30-037 Kraków
Tel. 12-397-93-13