Kiedy:
11 Listopad 2018@11:11 – 15:00
2018-11-11T11:11:00+01:00
2018-11-11T15:00:00+01:00
Gdzie:
32-050 Skawina
Polska

11 listopada 2018 roku świętować będziemy na różne sposoby 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z takich elementów może być sport, którego wielkim orędownikiem był Józef Piłsudski. Zainteresowania Marszałka wychowaniem fizycznym wynikały z jego filozofii czynu; z dbałości o zdrowie fizyczne oraz moralne dzieci i młodzieży; z troski o dobro, trwałość i obronność państwa.

Potwierdzeniem uznania ważności kultury fizycznej były działania Piłsudskiego w tej dziedzinie: formułowanie postulatów i koncepcji, wydawanie poleceń i wytycznych swoim współpracownikom, patronowanie wielu akcjom i przedsięwzięciom, a przede wszystkim zaś powołanie naczelnych instytucji – Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego, Rady Naukowej Wychowania Fizycznego i przewodniczenie jej obradom oraz utworzenie Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego w Warszawie. W ten sposób Marszałek wyznaczył kulturze fizycznej znaczące miejsce w polityce społecznej państwa polskiego.

Sport, to nie tylko współzawodnictwo, walka o jak najlepszy wynik, najwyższe miejsce. Sport to ruch, który jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, natomiast wszystkie leki razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu – zapewniał ponad czterysta lat temu Wojciech Oczko, nadworny lekarz królów polskich: Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Zygmunta III Wazy. Sport to zdrowie a jego brak jest przyczyną wielu chorób cywilizacyjnych, spośród których do najczęstszych zalicza się nadwagę, schorzenia układu pokarmowego, niewydolność układu sercowo-naczyniowego.

Dlatego zapraszamy Państwa do udziału w V Górskim Biegu Niepodległości Skawina – Mogilany, który jest wpisany do Ogólnopolskiego Projektu pn. „Narodowy Bieg 100-lecia od Bałtyku do Tatr”. Wyjątkowość projektu polega na organizacji 11 listopada 2018 (100 biegów niepodległości w 100 miastach-organizatorach). Wszyscy uczestnicy biegów pobiegną w jednakowych koszulkach, otrzymają jednakowe medale, plecaczki/worki i dyplomy oraz wystartują o godz. 11:11. Zapisy uruchomione pod linkiem https://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php… więcej informacji, regulamin na http://mogilany.biegskawina.pl/ , https://www.maratonypolskie.pl/mp_index.php…

Zapraszamy serdecznie !!!

Narodowy Bieg Niepodległości

Narodowy Bieg Niepodległości

Tekst i zdjęcia pochodzą z:
http://www.mogilany.biegskawina.pl/
http://www.biegstulecia.pl/