Kiedy:
Kontakt:
Fundacja New Era Art
784 412 561

367 lat temu, gdy szwedzki potop rozlewał się po Rzeczpospolitej zdobywając, plądrując i niszcząc kolejne zamki i miasta, Marszałek Wielki Koronny Jerzy Lubomirski – chcąc ocalić polskie insygnia koronacyjne – ukrył je w Starej Lubowli, rozpuszczając jednocześnie wieść, że znajdują się one na położonym niedaleko od granic Krakowa Zamku Tenczyn w Rudnie.
Szwedzi pod komendą Kurta Christopha von Königsmarcka przez rok szturmowali twierdzę, której obroną dowodził Jan Dziula. Gdy obrońcy stracili już nadzieję na odsiecz, przystąpili do rokowań. Zgodnie z ich ustaleniami, Polacy mieli opuścić Zamek z bronią i sztandarami. Szwedzi nie dotrzymali warunków rozejmu, i wymordowali całą załogę, a nie znajdując koronnych klejnotów oświetlili sobie drogę powrotu podpalając zamek.
Od siedmiu lat elitarne grupy rekonstrukcyjne z całej Europy odtwarzają przebieg tych wydarzeń, tworząc piękne i pouczające widowisko historyczne!

W imieniu Fundacji NEW ERA ART Jana Potockiego oraz Independent Regiments of Poland mamy zaszczyt zaprosić Państwa na kolejną edycję tego wspaniałego wydarzenia. Tegoroczna edycja odbywa się przy wsparciu finansowym Powiatu Krakowskiego.

Plakat wydarzenia