Kiedy:
25 wrzesień 2021@11:00
2021-09-25T11:00:00+02:00
2021-09-25T11:15:00+02:00

Przegląd folklorystyczny im. Janiny Kalicińskiej odbędzie sie w Dworze Konopków w Mogilanach 25 września 2021 roku. Rozpoczęcie o godzinie 11:00. W programie przegląd zespołów, par tanecznych, muzyk, instrumentalistów, grup śpiewaczych i śpiewaków ludowych oraz gawędziarzy, ponadto wystawa poświęcona Janinie Kalicińskiej pod tytułem Życie Krakowiakiem Malowane oraz jarmark tradycji i warsztaty muzyczne. Wydarzenie odbędzie sie pod patronatem starosty krakowskiego

25 września – w najbliższą sobotę zapraszamy do Dworu Konopków w Mogilanach. (w podkrakowskich Mogilanach)

Odbędzie się tam SPINKA KRAKOWSKA– PRZEGLĄD FOLKLORYSTYCZNY im. Janiny Kalicińskiej. Jest to przegląd konkursowy, w którym na scenie będzie można zobaczyć osoby i grupy, które na co dzień zajmują się kultywowaniem tradycji krakowskich – w szczególności tych Krakowiaków Zachodnich.

Na plenerowej scenie w parku, znanym między innymi z klimatycznych alei grabowych i pięknego widoku na panoramę polskich gór, zaprezentuje się ponad 300 osób  – dzieci, młodzieży i dorosłych w 7 kategoriach. Zaproszenie przyjęły zespoły folklorystyczne i pary taneczne, kapele ludowe i muzykanci, grupy śpiewacze i śpiewacy – soliści a także mistrzowie chcący zaprezentować umiejętności swoich uczniów. Uczestnicy przyjadą do Mogilan z całej północno zachodniej Małopolski. Park w Mogilanach będzie pełen krakowskich strojów, muzyki i tańca a także rzemiosła i tradycyjnego rękodzieła artystycznego. Przegląd rozpocznie się o godzinie 11.00 a jego zakończenie planowane jest około godziny 19.00.

Nagrodą główna w każdej z kategorii jest mosiężna statuetka SPINKA KRAKOWSKA ukazująca elementy kojarzące się z Krakowiakami i samymi Mogilanami – pawie pióro, cieszyniankę wiosenną i spinkę krakowską.

Przegląd jest świetną okazją do uczczenia i przypomnienia osoby Janiny Kalicińskiej – honorowego obywatela Powiatu Krakowskiego – wybitnej specjalistki z zakresu folkloru krakowskiego, która prawie przez trzy dekady była kierownikiem artystycznym i choreografem mogilańskiego Zespołu. Przeglądowi towarzyszy wystawa poświęcona Jej osobie zatytułowana „ŻYCIE KRAKOWIAKIEM MALOWNY”.

Oprócz wystawy zaplanowane są warsztaty muzyczne oraz jarmark tradycji, na którym zaprezentują swoje wyroby lokalni artyści ze Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Organizatorem Wydarzenia Jest:

Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach
www.gok.mogilany.pl

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem starosty krakowskiego Wojciecha Pałki.