Honorowy Obywatel i Zasłużony dla Powiatu Krakowskiego

Tytuł „Zasłużony dla Powiatu Krakowskiego” jest wyrazem wyróżnienia za wybitne zasługi w działalności samorządowej, społecznej, gospodarczej, kulturalnej, sportowej, edukacyjnej, politycznej, stanowiącej istotny wkład w rozwój samorządu terytorialnego, rozwój i promocję Powiatu Krakowskiego oraz wzbogacającej dorobek Powiatu Krakowskiego w różnych dziedzinach działalności.

Tytuł „Honorowy Obywatel Powiatu Krakowskiego” stanowi wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania dla osoby fizycznej za działalność na rzecz rozwoju Powiatu Krakowskiego, która wykracza poza granice Powiatu, a w szczególności za wkład we współpracę z Powiatem Krakowskim i jego promocję w kraju i za granicą oraz wspieranie jego inicjatyw.

Wniosek o nadanie tytułu „Zasłużony dla Powiatu Krakowskiego” oraz „Honorowy Obywatel Powiatu Krakowskiego” składa się w formie pisemnej. Do wniosków załącza się:
• zgodę osoby, której wniosek dotyczy, na wszczęcie procedury nadania jej tytułu,
• zgodę osoby, której wniosek dotyczy, na przetwarzanie jej danych osobowych w celu nadania tytułu,
• szczegółowe uzasadnienie zawierające opis zasług uzasadniających nadanie tytułu,
• załączniki do wniosku.

Wniosek składa się do Przewodniczącego Rady Powiatu w Krakowie, w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku. Po spełnieniu wymogów formalnych przez kandydata Przewodniczący Rady Powiatu w Krakowie przedkłada wniosek pod obrady Kapituły Honorowej. Nadanie tytułów następuje w sposób uroczysty na sesji Rady. Pozytywne zaopiniowanie wniosku przez Kapitułę Honorową zobowiązuje Przewodniczącego Rady Powiatu w Krakowie do przekazania projektu uchwały o nadaniu tytułu pod obrady wszystkich Komisji Rady celem zaopiniowania i umieszczenia stosownego punktu w porządku obrad sesji Rady.

Starostwo prowadzi Księgi Zasłużonych dla Powiatu Krakowskiego oraz Honorowych Obywateli Powiatu Krakowskiego.

Zasłużeni dla Powiatu Krakowskiego

1. Ks. dr. Lucjan Bielas