Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego zaprasza do wzięcia udziału w projekcie pn.: “Qaktywności – Mocna Ekipa”

Powiat Krakowski – Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego zaprasza do wzięcia udziału w projekcie pn.: Qaktywności – Mocna Ekipa realizowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027, Priorytet 6, Fundusze europejskie dla rynku pracy, edukacji i włączenia społecznego, Działanie 6.1 Aktywizacja zawodowa – projekty powiatowych urzędów pracy, z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

Projekt jest realizowany w okresie od 1 sierpnia 2023 roku do 30 czerwca 2024 roku.

Wartość projektu wynosi: 9 157 691,56 zł.

W tym finansowanie z Funduszy Europejskich: 7 784 037,82 zł

Celem projektu jest udzielenie kompleksowego wsparcia osobom bezrobotnym z terenu powiatu krakowskiego prowadzącego do poprawy zdolności zatrudnienia oraz zwiększenia ich aktywności zawodowej.

Rezultatami projektu będzie podjęcie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności na własny rachunek przez uczestników projektu na poziomie co najmniej 60% oraz uzyskanie kwalifikacji/kompetencji przez uczestników projektu na poziome 20%.

UCZESTNIKAMI PROJEKTU MOGĄ ZOSTAĆ MIESZKAŃCY POWIATU KRAKOWSKIEGO, KTÓRZY SĄ ZAREJESTROWANI W URZĘDZIE PRACY POWIATU KRAKOWKSIEGO ORAZ NALEŻĄ DO JEDNEJ Z PONIŻSZYCH GRUP:

• Osoby w wieku 18-29 lat,
  • Osoby powyżej 50 r.ż.,
  • Osoby długotrwale bezrobotne,
  • Osoby z niepełnosprawnościami,
  • Kobiety,
  • Migranci/cudzoziemcy.

USŁUGI W RAMACH PROJEKTU PROPONOWANE MIESZKAŃCOM POWIATU KRAKOWSKIEGO:

• Pośrednictwo pracy,
  • Poradnictwo zawodowe,
  • Organizacja staży,
  • Organizacja szkoleń zawodowych,
  • Wypłata jednorazowych środków na podjęcie działalności gospodarczej,
  • Inne działania tj. Finansowanie kosztów studiów podyplomowych oraz finansowanie bonów na zasiedlenie.

UCZESTNICY PROJEKTU:

W ramach projektu wsparciem objętych zostanie 535 osób (w tym około 50% kobiet) zarejestrowanych w Urzędzie Pracy Powiatu Krakowskiego jako osoby bezrobotne. Dla każdego uczestnika zostanie opracowany Indywidualny Plan Działania w celu dostosowania pomocy do konkretnych potrzeb uczestnika/osoby m.in. wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. W ramach projektu wszyscy uczestnicy będą objęci usługami pośrednictwa pracy oraz indywidualnie dedykowanymi usługami poradnictwa zawodowego. Na tej podstawie Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego realizować będzie odpowiednio dobrane usługi i instrumenty rynku pracy, o których mowa w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z wyłączeniem robót publicznych, prowadzące do aktywizacji zawodowej uczestników.

POŚREDNICTWO PRACY:

Wszyscy uczestnicy projektu (535 osób) otrzymają usługi pośrednictwa pracy, które głównie polegać będą na: udzielaniu pomocy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia, informowaniu o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy, inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych z pracodawcami, informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.

PORADNICTWO ZAWODOWE:

W ramach poradnictwa zawodowego pomocą objętych zostanie 535 osób. Usługi te w głównej mierze ukierunkowane zostaną na zaplanowanie indywidualnego rozwoju zawodowego uczestnika projektu poprzez diagnozę jego potrzeb możliwych do zrealizowania w trakcie uczestnictwa w projekcie. Uczestnicy projektu będą mieli również możliwość skorzystania z poradnictwa grupowego w ramach tematycznych warsztatów doradczych

ORGANIZACJA STAŻY:

Działanie to obejmuje organizację staży dla 200 osób. Każdy uczestnik w trakcie odbywania stażu będzie miał możliwość poznania specyfiki pracy w danym zawodzie, a także zdobędzie wiedzę i praktyczne umiejętności zawodowe, które umożliwią efektywne wejście na rynek pracy i utrzymanie zatrudnienia.

ORGANIZACJA SZKOLEŃ ZAWODOWYCH:

W ramach zadania będą organizowane i finansowane grupowe i indywidualne szkolenia zawodowe dla 310 osób, w tym szkolenia przygotowujące do prowadzenia własnej działalności gospodarczej dla 230 uczestników projektu. Rodzaj organizowanych szkoleń dostosowany będzie do zidentyfikowanych indywidualnych potrzeb uczestników. Działanie ma na celu uzupełnienie braków kwalifikacyjnych, kompetencyjnych oraz aktualizację posiadanych uprawnień uczestników projektu.

JEDNORAZOWE ŚRODKI NA PODJĘCIE DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ:

Działanie to obejmuje wypłatę jednorazowych środków na podjęcie własnej działalności gospodarczej dla 180 osób. Nowo powstałe podmioty gospodarcze będą monitorowane przez okres 12 m-cy mogąc liczyć na wsparcie i pomoc w stawianiu swoich pierwszych kroków w świecie przedsiębiorczości. Średni koszt zaplanowany w projekcie: 34 000,00 zł.

INNE DZIAŁANIA:

• Finansowanie kosztów studiów podyplomowych dla 15 osób należne organizatorowi studiów do wysokości 100%, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia. Średni koszt zaplanowany w projekcie: 7 000,00 zł.
  • Finansowanie bonów na zasiedlenie dla 10 osób. Osoby bezrobotne do 30 roku życia będą mogły skorzystać z bonu na zasiedlenie, w związku z podjęciem zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub działalności gospodarczej, poza miejscem dotychczasowego zamieszkania. Bon na zasiedlenie zostanie przyznany w wysokości, nie wyższej niż 2-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Wartość bonu w projekcie: 10 000,00 zł.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Projekt jest realizowany przez Urząd Pracy Powiatu Krakowskiego oraz Filie w Krzeszowicach, Krakowie, Skawinie, Słomnikach, Dział Obsługi Klienta i Centrum Aktywizacji Zawodowej w celu ułatwienia uczestnikom projektu bezpośredniego dostępu do oferowanych form pomocy.