Drewniany kościółek w Modlnicy w gminie Wielka Wieś powstał w 1553 roku. W środku ozdobiony został renesansową polichromią ukazującą dwa motywy: genealogię Chrystusa według Ewangelii św. Mateusza oraz rozbudowane sceny życia i męki Chrystusa wraz z monumentalną sceną Sądu Ostatecznego. Około 1905r. Włodzimierz Tetmajer wykonał nową polichromię w stylu Młodej Polski. W barokowym ołtarzu z 1723r. umieszczony jest wielce czczony obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej Modlnicką, pochodzący z początku XVI wieku, ozdobiony srebrną sukienką z 1750r. Zachowały się dwa boczne ołtarze: jeden późnorenesansowy z początku XVII wieku, a drugi późnobarokowy z pierwszej połowy XVIII wieku. W kaplicy znajduje się marmurowe tabernakulum w kształcie okrągłej świątyni z drugiej połowy XVI wieku – dar katedry wawelskiej. Warto zwrócić uwagę także na posąg Chrystusa Frasobliwego z XVIII wieku. Obok kościoła znajduje się dzwonnica drewniana z lat 1544-1546.