Powiat Krakowski od 2021 roku realizuje program Kapliczki Powiatu Krakowskiego w ramach którego udzielana jest dotacja z budżetu Powiatu Krakowskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy kapliczkach wpisanych do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze powiatu krakowskiego.

Celem dotacji jest wspieranie i uzupełnianie działań zapewniających właściwą opiekę nad zabytkowymi kapliczkami, stanowiącymi charakterystyczny element podkrakowskiego krajobrazu oraz ważną część dziedzictwa kulturowo-religijnego.

Na co można dostać dotację?

Dotacja jest udzielana na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy kapliczkach, które są:

•  położone na terenie powiatu krakowskiego,
  • wpisane do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków.

Zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych będących przedmiotem wniosku powinien obejmować kompleksową konserwację lub restaurację zabytkowej kapliczki wraz z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. Dotacja może obejmować finansowanie nakładów koniecznych na konkretne prace czy działania.

Jaka jest wysokość dotacji?

Wysokość dotacji nie może przekroczyć 70% nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy kapliczce wpisanej do rejestru zabytków lub znajdującej się w gminnej ewidencji zabytków.

Kto może dostać dotację?

Wniosek o dofinansowanie może zostać złożony przez osobę fizyczną lub jednostkę organizacyjną (np. gminę, parafię, organizację pozarządową), finansującą prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub roboty budowlane przy kapliczce, a także posiadającą tytuł prawny do kapliczki, wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Termin naboru wniosków: corocznie od 1 października do 31 października
Termin realizacji zadania: do 30 listopada roku następnego po roku po roku złożeniu wniosku
Alokacja środków finansowych w naborze: 150 000 zł

JAK OTRZYMAĆ DOTACJĘ?

Droga do otrzymania dotacji jest prosta i przebiega w kilku krokach:

1. WYPEŁNIENIE WNIOSKU O UDZIELENIE DOTACJI
  2. PRZESŁANIE WNIOSKU O UDZIELENIE DOTACJI WRAZ Z ZAŁĄCZNIKAMI przez ePUAP na skrzynkę podawczą Starostwa Powiatowego w Krakowie: /h51m1plk0y/SkrytkaESP
  3. OCENA WNIOSKÓW - Oceny wniosków dokona komisja powołana przez Zarząd Powiatu w Krakowie. Decyzję o udzieleniu lub nie udzieleniu dotacji dla Wnioskodawcy podejmie Rada Powiatu w Krakowie w formie uchwały.
  4. PODPISANIE UMOWY I OTRZYMANIE DOTACJI - Jeśli wniosek znajdzie się na liście wniosków, którym została przyznana dotacja, Wnioskodawca zostanie zaproszony na podpisanie umowy. W umowie zostaną określone zasady wypłaty dotacji, termin realizacji zadania, jak również zasady rozliczenia dotacji. Po podpisaniu umowy można przystąpić do realizacji zadania i wydatkowania środków
  5. ZAKOŃCZENIE PRAC I ROZLICZENIE W ROKU OTRZYMANIA DOTACJI - Należy pamiętać, że prace przy kapliczce muszą zostać zakończone i rozliczone w roku otrzymania dotacji. W terminie 30 dni od daty zakończenia prac przy kapliczce, należy złożyć sprawozdanie końcowe z realizacji zadania, zawierające rozliczenie finansowe.

KONTAKT W SPRAWIE PROGRAMU „KAPLICZKI POWIATU KRAKOWSKIEGO”:

Starostwo Powiatowe w Krakowie
Biuro Strategii i Rozwoju
Al. Słowackiego 20, 30-037 Kraków, III piętro, pok. 321.
e-mail: bsr@powiat.krakow.pl
tel.: 12 39 79 321