W odpowiedzi na kryzys migracyjny związany z działaniami wojennymi prowadzonymi od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie Województwo Małopolskie – Departament Edukacji realizuje obecnie projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny”, którego celem jest wsparcie potencjału małopolskich organów prowadzących publiczne i niepubliczne szkoły podstawowe i ponadpodstawowe kształcenia ogólnego i zawodowego oraz placówki oświatowe w organizacji nauki i wsparcia uczniów ukraińskich w funkcjonowaniu w środowisku szkolnym. W ramach przedmiotowego projektu Powiat Krakowski pozyskało środki finansowe w kwocie 97 907,60zł. Realizatorami zadania grantowego są:

• Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Giebułtowie
  • Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach
  • Zespół Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Skawinie.

Grant przyznawany jest na wielowymiarowe wsparcie szkół wyłącznie w zakresie edukacyjnym, psychologicznym i sprzętowym wspomagającym edukację i rozwój uczniów m.in. poprzez:

1. Zakup wyposażenia sal lekcyjnych i innych pomieszczeń szkolnych, sprzętu IT, pomocy dydaktycznych niezbędnych do podjęcia przez uczniów z Ukrainy nauki w małopolskich szkołach i klasach, w tym w oddziałach przygotowawczych, do których trafiają uczniowie oraz dla uczniów kontynuujących zdalne nauczanie w systemie edukacji ukraińskiej z wykorzystaniem zasobów szkół w Małopolsce.
  2. Wsparcie psychologiczno-pedagogiczne dla uczniów z Ukrainy podejmujących nauczanie w małopolskich szkołach, realizowane w wielu formach i na wielu płaszczyznach (spotkania indywidualne, warsztaty grupowe).
  3. Działania o charakterze integrującym środowisko uczniów z Polski i Ukrainy, w tym:
  • grupowe zajęcia sportowe/taneczne/artystyczne, zgodne z zainteresowaniami dzieci i młodzieży;
  • realizacja zadań związanych z turystyką krajową (wycieczek integracyjnych) promujących walory Małopolski.

Termin zakończenia realizacji zadania przewidziany został na dzień 31 sierpnia br. Projekt dofinansowany w ramach 15 Osi Priorytetowej – REACT- EU (EFS) dla sprostania wyzwaniom migracyjnym, Działanie 15.2 REACT-EU dla sprostania wyzwaniom migracyjnym – pakiet edukacyjny Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.Całkowite dofinansowanie w formie grantu wynosi 100% kosztów objętych wnioskiem o przyznanie grantu tj. 100% UE.