Już po raz czwarty, w połowie maja bieżącego roku, Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach zaprasza wszystkich, którym kultura tradycyjna Krakowiaków Zachodnich jest bliska, do parku i dworu na Mogilańskiej Górze. Serce regionu na dwa dni przeniesie się i szczególnie mocno zabije w Mogilanach .
Ci, którzy byli w Mogilanach na SPINCE KRAKOWSKIEJ wiedzą, że to wydarzenie, to nie tylko przegląd konkursowy, nagrody i nominacje. To również warsztaty, wystawy, konsultacje, jarmark tradycji, koncerty i potańcówka. To okazja do wymiany doświadczeń, dzielenia się radościami i troskami. To niesamowite miejsce, wydarzenia i osoby, które razem tworzą niepowtarzalny klimat.
PRZEGLĄD KONKURSOWY
Do udziału w przeglądzie zaproszeni są Krakowiacy Zachodni w szczególności z powiatów krakowskich: miejskiego i ziemskiego oraz bocheńskiego, miechowskiego, myślenickiego, olkuskiego, oświęcimskiego, proszowickiego, wadowickiego i wielickiego.
Przegląd odbywa się w trzech grupach wiekowych – dzieci, młodzież, dorośli – w następujących kategoriach konkursowych:
- ZESPOŁY REGIONALNE I GRUPY OBRZĘDOWE
- ZESPOŁY OPRACOWANE
- PARY TANECZNE
- KAPELE LUDOWE
- INSTRUMENTALIŚCI
- GRUPY ŚPIEWACZE
- ŚPIEWACY
- GAWĘDZIARZE
oceniane są również prezentacje młodych muzyków i śpiewaków wraz z ich nauczycielami w kategorii
- MISTRZ I UCZEŃ.
Za najlepsze prezentacje konkursowe komisja artystyczna przyznaje, w poszczególnych kategoriach nagrody główne – SPINKI KRAKOWSKIE w postaci mosiężnych statuetek oraz nagrody finansowe.
SPINKA KRAKOWSKA - laureaci naszego przeglądu mogą być nominowani bezpośrednio do finałów kilku ważnych przeglądów i festiwali o zasięgu regionalnym, wojewódzkim i ogólnopolskim:
- Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym,
- Festiwal Folkloru Polskiego SABAŁOWE BAJANIA w Bukowinie Tatrzańskiej,
- Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych POGÓRZAŃSKIE GODY w Łużnej,
- Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju.
WYSTAWA…zatytułowana „ŻYCIE KRAKOWIAKIEM MALOWANE” poświęcona jest
Janinie Kalicińskiej – patronce przeglądu.
Janina Kalicińska jest ikoną polskiego ruchu folklorystycznego. Znamy ją jako Królową Krakowiaków, która oddała swoje serce tradycji ziemi krakowskiej. Znamy ją jako charyzmatyczną osobowość, choreografa i pedagoga. Każdy, kto ją poznał, wie, że była osobą o bardzo wyrazistym charakterze, z poczuciem humoru i dystansem do siebie.
Wystawa przypomina jej postać, jako instruktora, choreografa, jurora i człowieka z ciekawą historią rodzinną. Zapraszamy do obejrzenia!
JARMARK TRADYCJI I WARSZTATY …
… są to wydarzenia towarzyszące przeglądowi folklorystycznemu. Podczas przeglądu w mogilańskim parku na kilku stoiskach zaprezentują się twórcy ludowi z Małopolski. W czasie jarmarku będzie można podziwiać wyroby rzemieślników, obserwować proces ich tworzenia jak również je zakupić.
W tym roku odbędą się również warsztaty cuda wianki krakowianki oraz taneczne połączone z potańcówką na ludowo.
Są tacy, którzy zapowiadają swój przyjazd na tegoroczną SPINKĘ już od zeszłego roku. Cieszy nas to, bo dzięki temu wiemy, że SPINKA sprzyja spotkaniom tych wszystkich, którym kultura tradycyjna krakowiaków jest bliska. Radzi ich powitamy, ale mamy też nadzieję, że kolejni uczestnicy i sympatycy dołączą do naszego grona w tym roku.
SPINKA KRAKOWSKA to nasze wspólne święto. Nasze – Krakowiaków. Chcemy się nim dzielić, więc cieszmy się i świętujmy razem…
Zapraszamy do Mogilan na 18 i 19 maja!
Rozpoczęcie o godzinie 11.00
szczegóły na: www.gok.mogilany.pl
Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Mogilanach a partnerami wydarzenia są Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ z Nowego Sącza, oraz Lokalna Grupa Działania Blisko Krakowa.
Patronat honorowy nad 4. SPINKĄ KRAKOWSKĄ objęli:
- Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Wojewoda Małopolski Jan Klęczar
- Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
- Elżbieta Burtan – Starosta Krakowski
- Jerzy Przeworski – Wójt Gminy Mogilany
Realizację wydarzenia „dofinansowano ze środków Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”
Wydarzenie zrealizowano przy udziale finansowym Powiatu Krakowskiego